W Chełmie mamy prawie 3 tysiące osób bez pracy - bezrobocie przekracza tym samym 12%. W powiecie chełmskim w urzędzie pracy jest zarejestrowanych 4600 osób - a wiec stopa wynosi 15%. W powiecie krasnostawskim zatrudnienia nie może znaleźć niemal 4 tysiące osób, czyli 13% mieszkańców, a w powiecie włodawskim - niecałe 3 tysiące osób, czyli tam bezrobocie wynosi ponad 18% - i jest to od lat najgorszy wynik w naszym regionie. W całym województwie lubelskim stopa bezrobocia wynosi 10% - pracy nie ma tutaj ponad 92 tysiące ludzi. Aktualne bezrobocie w kraju wynosi 8%, bez pracy pozostaje milion 300 tysięcy osób.
Poniżej prognozy na rok 2017. Takie przewidywania przedstawia barometr zawodów - badanie zlecane przez ministerstwo rodziny, pracy i polityki społecznej. Głównym koordynatorem badania jest wojewódzki urząd pracy w Krakowie, natomiast na poziomie województwa lubelskiego zajmuje się tym wojewódzki urząd pracy w lublinie.
Badanie w ramach barometru wskazuje trzy grupy zawodów - deficytowe, zrównoważone i nadwyżkowe. Wyjaśnijmy, o co chodzi. O grupie zawodów deficytowych mówi Barbara Gil, kierownik działu instrumentów rynku pracy Powiatowego Urzędu Pracy w Chełmie.
I w tym roku, w naszym regionie będą to takie zawody jak: kierowca samochodu ciężarowego, diagnosta samochodowy, księgowy, fryzjer, spawacz, sprzedawca / kasjer, kucharz oraz pielęgniarka i położna.
Przejdźmy teraz do zawodów zrównoważonych.
A zatem ci, którzy szukają pracy w takim zawodzie, powinni ją znaleźć, chociaż już nie będą rozchwytywani. I w roku 2017 będą to: kosmetyczki, ochroniarze, pracownicy socjalni, mechanicy, dziennikarze, farmaceuci, graficy komputerowi i pracownicy administracji.
No i czas na zawody nadwyżkowe. Ponownie Barbara Gil, z Powiatowego Urzędu Pracy w Chełmie.
I w tym roku problemy ze znalezieniem pracy mogą mieć nauczyciele, ratownicy medyczni, fizjoterapeuci, ogrodnicy i sadownicy, pracownicy pomocy kuchennej oraz kelnerzy.
Napisz komentarz
Komentarze