Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Chełm: "Krybar" honorowym obywatelem Chełma

Miasto Chełm ma nowego honorowego obywatela. Został nim Cyprian Odorkiewicz, pseud. Krybar. Rada miasta na wczorajszej sesji podjęła uchwałę w tej sprawie.
Chełm: "Krybar" honorowym obywatelem Chełma

O pomyśle uhonorowania dawnego mieszkańca Chełma mówi dyrektor gabinetu prezydenta Daniel Domoradzki:

Kliknij aby odtworzyć
Wykryliśmy, że korzystasz z programu blokującego reklamy w przeglądarce (AdBlock lub inny). Dzięki reklamom oglądasz nasz serwis za darmo. Prosimy, wyłącz ten program i odśwież stronę.

Decyzja o przyznaniu honorowego obywatelstwa Odorkiewiczowi została podjęta jednogłośnie. 

Cyprian Odorkiewicz "Krybar" urodził się w 1901 roku w Kaliszu. Od 1910 r. uczył się w rosyjskim gimnazjum w Chełmie Lubelskim, a od 1915 r. w polskiej Szkole Filologicznej Chełmskiej (późniejsze Gimnazjum Państwowe im. Stefana Czarnieckiego). Od tego też roku był członkiem tajnego skautingu. Po odejściu z wojska od lutego 1921 r. kontynuował naukę w Gimnazjum Państwowym im. Stefana Czarnieckiego w Chełmie Lubelskim. W marcu 1922 r. przyjęty na studia polonistyczne na Wydział Humanistyczny Uniwersytetu Warszawskiego jako wolny słuchacz pod warunkiem złożenia egzaminu dojrzałości, w tym roku zdał maturę jako ekstern i następnie do 1926 r. studiował na UW, nie składając jednak egzaminów końcowych.

Od lipca 1917 r. członek tajnej Polskiej Organizacji Wojskowej. W listopadzie 1918 r. uczestniczył w rozbrajaniu okupantów austriackich i niemieckich w Chełmie i w tym mieście wstąpił ochotniczo w szeregi odrodzonego Wojska Polskiego. Przyjęty do 1. pułku szwoleżerów, awansowany do stopnia kaprala z cenzusem. W lutym 1920 r. odkomenderowany do PKU w Chełmie, od czerwca tego roku był zastępcą dowódcy plutonu zwiadowców 144. pp Strzelców Kresowych.

Do 1939 roku pracował dorywczo w redakcjach kilku czasopism, m.in. był współredaktorem "Zwierciadła". Od 1916 r. urzędnik Zarządu Miejskiego w Chełmie Lubelskim, gdzie wkrótce został kierownikiem Wydziału Administracyjnego. W 1934 r. został wybrany radnym Rady Miejskiej w Chełmie Lubelskim (kandydował także w wyborach na prezydenta miasta), ale na propozycję Stefana Starzyńskiego przeniósł się do Warszawy i jesienią tego roku objął stanowisko naczelnika Wydz. Ogólno-Administracyjnego w Dyrekcji Wodociągów i Kanalizacji m.st. Warszawy. 

Odznaczenia - Krzyż Walecznych (trzykrotnie: po raz pierwszy - 1920, po raz drugi - 28.09.1939 r., po raz trzeci - 3.10.1944 r.), Medal Niepodległości (1933), Złoty Krzyż Zasługi (1938)

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

ReklamaRadio Bon Ton Nowy telefon
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
test