Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Chełm: Hospicjum zbiera pieniądze na zakup ambulansu

Stowarzyszenie Hospicjum Domowe im. ks. kan. Kazimierza Malinowskiego w Chełmie zwraca się z ogromną prośbą o wsparcie finansowe na zakup samochodu ambulansu, który jest niezbędny do wyjazdów do chorych terminalnie z terenu miasta Chełm i okolicznych gmin powiatu chełmskiego. Tylko w ubiegłym roku z domowej pomocy hospicyjnej skorzystało ponad 300 chorych.
Chełm: Hospicjum zbiera pieniądze na zakup ambulansu

Nowy ambulans usprawni i polepszy pracę medycznego zespołu hospicyjnego oraz pozwoli na szybki dojazd do chorego. Przez 10 lat dotychczasowej działalności, chełmskie hospicjum miało pod opieką kilka tysięcy osób chorych na nowotwory. Zespół hospicyjny (lekarz, pielęgniarki, fizjoterapeuta, psycholog) do chorych terminalnie dojeżdżali swoimi własnymi samochodami, które po przejechaniu setek kilometrów, ulegały częstym awariom.

-Takie sytuacje zagrażające funkcjonowaniu naszego hospicjum, sprawiały że musieliśmy wypożyczać samochód, bo nie posiadamy własnego ambulansu. Ta sytuacja trwa i w chwili obecnej. Z każdym dniem stale przybywa nam chorych na nowotwory, wymagających korzystania z różnego rodzaju zabiegów w domu, specjalistycznego sprzętu medycznego, środków opatrunkowych i innych, pomagających osobom terminalnie chorym godnie żyć bez konieczności hospitalizacji - mówi Tadeusz Boniecki - prezes Stowarzyszenia Hospicjum Domowe w Chełmie

Obecnie pod domową opieką hospicyjną jest 30 chorych z miasta Chełm i okolicznych gmin powiatu chełmskiego, w promieniu ponad 60 kilometrów. Mimo iż hospicjum nie posiada kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia, chorzy mają zapewnioną pełną całodobową i bezpłatną oraz fachową opiekę medyczną, a także poradnictwo.

Rodziny zgłaszają coraz większą potrzebę objęcia opieką ich chorych ze strony Hospicjum, jednak zdarza się, że hospicjum odmawia pomocy, ze względu na zbyt daleką odległość od miasta Chełm. Brak służbowego ambulansu uniemożliwia bowiem dojazd do miejscowości zamieszkania chorego.

Dochodzi do prawdziwych dramatów, bo nikt np. w środowisku wiejskim od strony medycznej nie chce zająć się chorym na nowotwór. Tego podstawowego obowiązku do opieki i ochrony zdrowia niestety nie wypełniają należycie lekarze rodzinni z wiejskich ośrodków zdrowia. Z tego powodu chorzy terminalnie są traktowani jak osoby wykluczone społecznie a ich więzi społeczne z otoczeniem są znacznie ograniczone. Brak pomocy medycznej w ostatnim stadium życia, to prawdziwy dramat dla rodziny a także chorego, któremu towarzyszy związany z nowotworem ból nie do zniesienia - dodaje Tadeusz Boniecki

Ambulans jest koniecznym zakupem dla hospicjum. Wartość nowego pojazdu tego typu wynosi aż 70 tysięcy złotych.

Jesteśmy niewielkim hospicjum z równie niewielkim budżetem, wystarczającym jedynie na zapewnienie opieki medycznej. Nie jesteśmy więc w stanie z własnych środków finansowych zakupić tak potrzebnego nam samochodu ambulansu. Dlatego też zwracamy się z prośbą do Was kochani, o wsparcie w zakupie takiego pojazdu.

Pomóc finansowo można za pośrednictwem zbiórki na portalu siepomaga.pl  ? siepomaga.pl/pomozwyprzedzicraka


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

ReklamaRadio Bon Ton Nowy telefon
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
test