Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama dotacje rpo

ZUS- co zabrać ze sobą na spotkanie z lekarzem orzecznikiem ZUS

Jakie dokumenty powinna zgromadzić osoba, która otrzymała wezwanie na badanie do lekarza orzecznika ZUS?
ZUS- co zabrać ze sobą na spotkanie z lekarzem orzecznikiem ZUS

Autor: ZUS

Lekarze orzecznicy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych orzekają w sprawach kontroli zwolnień lekarskich od pracy, świadczeń rehabilitacyjnych, a także o niezdolności do pracy i samodzielnej egzystencji.

Przy orzekaniu w sprawie kontroli zwolnień lekarskich ubezpieczony jest obowiązany udostępnić posiadaną dokumentację medyczną lekarzowi przeprowadzającemu badanie.

W przypadku ubiegania się o świadczenie rehabilitacyjne do wniosku o to świadczenie należy dołączyć:

  • zaświadczenie o stanie zdrowia (druk ZUS N-9) wypełnione przez lekarza leczącego,

  • wywiad zawodowy z miejsca pracy (druk ZUS N-10); wywiad zawodowy nie jest wymagany jeżeli niezdolność do pracy powstała po ustaniu tytułu ubezpieczenia lub osoba niezdolna do pracy jest ubezpieczonym prowadzącym działalność pozarolniczą,

a jeżeli niezdolność do pracy jest spowodowana wypadkiem:

  • protokół ustalenia okoliczności i przyczyn wypadku przy pracy - w razie niezdolności do pracy spowodowanej wypadkiem przy pracy ubezpieczonego będącego pracownikiem,

  • karta wypadku przy pracy - w razie niezdolności do pracy spowodowanej wypadkiem przy pracy ubezpieczonego innego niż pracownik,

  • decyzja o stwierdzeniu choroby zawodowej wydana przez inspektora sanitarnego - w razie niezdolności do pracy spowodowanej chorobą zawodową.

oraz wszelką posiadaną dokumentację leczenia np. wyniki badań pomocniczych, wypisy  lub odpisy historii choroby sporządzone przez szpital itp.

 

W sytuacji, gdy osoba ubezpieczona ubiega się o świadczenie, do którego prawo uzależnione jest od stwierdzenia niezdolności do pracy i niezdolności do samodzielnej egzystencji do odpowiednich wniosków dołącza się:

  • zaświadczenie o stanie zdrowia (formularz ZUS N-9) wydane przez lekarza prowadzącego leczenie, wystawione nie wcześniej niż na miesiąc przed datą złożenia wniosku.

  • inną dokumentację medyczną, która może mieć znaczenie dla wydania orzeczenia przez lekarza orzecznika ZUS (historia choroby, karty informacyjne z leczenia szpitalnego, karta badania profilaktycznego, dokumentacja rehabilitacji leczniczej lub zawodowej)

  • wywiad zawodowy dotyczący charakteru i rodzaju pracy (formularz ZUS N-10) - wypełniony przez płatnika składek, a jeżeli niezdolność do pracy ma związek z wypadkiem w drodze do pracy lub z pracy

  • kartę wypadku w drodze do pracy lub z pracy


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

ReklamaRadio Bon Ton Nowy telefon
Reklamadotacje rpo
Reklama
Reklama
Reklama
test