Uczestnicy programu nie składają aplikacji do uczestnictwa w programie, ale są wybierani, nominowani a następnie zapraszani do udziału przez dyplomatów pracujących w Ambasadzie oraz muszą być obecnymi lub przyszłymi liderami w dziedzinie administracji, polityki, mediów, edukacji, stosunków pracy, sztuki, biznesu i innych.
Jakub Banaszek odbędzie podróż do Stanów Zjednoczonych, aby wziąć udział w starannie przygotowanych programach, dopasowanych do zainteresowań zawodowych, jak również odpowiadającym celom polityki zagranicznej U.S.A. Zaproszeni goście podróżują w ramach różnych programów tematycznych, indywidualnie bądź w grupie, w okresie do trzech tygodni. Projekty indywidualne są dopasowane do zainteresowań zawodowych danego uczestnika. Projekty grupowe są zaplanowane, zanim goście przyjadą do Stanów Zjednoczonych i skupiają się na kwestiach interesujących dla całej grupy.
– To ogromne wyróżnienie dla naszego miasta. Mam nadzieję zdobyć cenne doświadczenie oraz wiedzę, które z pożytkiem dla mieszkańców będę mógł wykorzystać na rodzimym gruncie – mówi prezydent Chełma Jakub Banaszek, który poleciał do Stanów Zjednoczonych na dwa tygodnie
Obok projektów indywidualnych oraz skoncentrowanych wokół jednego kraju Office of International Visitors ma do zaoferowania także programy regionalne obejmujące różne regiony geograficzne na całym świecie, organizowane w celu wymiany doświadczeń z amerykańskimi odpowiednikami oraz współuczestnikami. Tematyka projektów regionalnych skupiona jest na określonym wątku przewodnim, między innymi: polityka zagraniczna U.S.A., sprawy społeczne, polityczne oraz ekonomiczne, zmiany klimatyczne, bezpieczeństwo energetyczne, rolnictwo, bezpieczeństwo żywności, dziennikarstwo radiowo-telewizyjne, zarządzanie kulturą, rola sztuki w komentarzach społecznych i politycznych.
Wszystkie projekty mają na celu zaoferowanie ich uczestnikom różnorodnych doświadczeń oraz tematów do dyskusji. Departament Stanu U.S.A. pragnie, aby uczestnictwo w tym programie było niezapomnianym, wzbogacającym edukacyjnym doświadczeniem. Ważnym aspektem programu jest zapoznawanie jego uczestników z geograficzną różnorodnością Stanów Zjednoczonych, ale także z bogactwem kulturowym, etnicznym i socjoekonomicznym tego kraju. Pośród tysięcy wybitnych osobowości uczestniczących w International Visitor Leadership Program od początku jego istnienia przeszło pięć dekad temu było ponad 200 obecnych i byłych głów państw, 1 500 ministrów oraz wielu innych wyróżniających się liderów sektora publicznego i prywatnego - czytamy na stronach programu IVLP
Wśród absolwentów Szkoły Liderów są między innymi Beata Szydło, Hanna Suchocka, Donald Tusk czy Bronisław Komorowski.
Napisz komentarz
Komentarze