Urząd Miasta Chełm i Budimex SA wciąż nie mogą dojść do porozumienia w sprawie przebudowy DK12 w granicach miasta. Jak poinformował Urząd Miasta:
Miasto Chełm dokłada wszelkich starań, by skłonić wykonawcę do wejścia na plac budowy.
Jednocześnie Departament Inwestycji i Rozwoju Urzędu Miasta Chełm złożył do Centrum Unijnych Projektów Transportowych wniosek o aneksowanie dofinansowania do końca 2021 roku, co zabezpieczy realizację inwestycji niezależnie od wyniku rozwiązania sporu z obecnym wykonawcą, firmą Budimex.
Przypominamy, że w połowie lipca firma Budimex odstąpiła od zawartej z ratuszem umowy na przebudowę krajowej '12', bo miasto nie chciało wyłożyć dodatkowych pieniędzy. Koszty inwestycji poszły w górę, bo zmienił się standard drogi. Pierwotnie remont Rejowieckiej miał ruszyć w listopadzie ubiegłego roku, potem była mowa o kwietniu, w końcu - o połowie maja.
W lipcu br. Budimex SA wycofał się, z zawartej z Urzędem Miasta, umowy.
Odstąpienie przez Budimex S.A. od Umowy jest skutkiem braku porozumienia się z Miastem Chełm co do wykonania drogi w wyższym standardzie, wynikającym ze stanowiska Ministerstwa Infrastruktury i decyzji ZRID uzyskanej przez Miasto Chełm.
Mimo rozmów toczących się pomiędzy stronami od marca br., Miasto Chełm nie zaakceptowało złożonej przez Budimex S.A. oferty na wykonanie zmienionego zakresu robót, koniecznych do dalszej realizacji inwestycji.
Miasto uznało roszczenia firmy za bezskuteczne.
Miasto Chełm wskazuje, że dzisiejsze odstąpienie przez Budimex S.A. od umowy na realizację inwestycji „Przebudowa drogi krajowej nr 12 w granicach administracyjnych miasta Chełm” należy uznać za bezskuteczne, ponieważ nie zaistniały żadne przesłanki uprawniające Wykonawcę do odstąpienia od Umowy, które wynikałyby z treści umowy zawartej w dniu 14 czerwca 2017 r.
[wartość zawartego kontraktu to 118 494 169,38 zł brutto - przyp. red.]
Umowa z Centrum Unijnych Projektów Transportowych z siedzibą w Warszawie, na dofinansowanie przebudowy drogi krajowej nr 12 w granicach administracyjnych miasta Chełm została zawarta przez Miasto Chełm 6 grudnia 2016 r. w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020
Wartość Projektu: | 200 000 000,00 PLN |
Dofinansowanie Projektu z UE: | 170 000 000,00 PLN |
Przebudowa miała objąć ulice: Rejowiecką, Rampę Brzeską, Al. Przyjaźni, Wschodnią i Podgórze. Projekt dotyczył przebudowy ulic i chodników, skrzyżowań, wiaduktu, budowy nowych ścieżek rowerowych, nowych skrzyżowań, ulic i nowego wiaduktu nad torami w kierunku Włodawy.
Poza tym zakres inwestycji obejmie również m.in.:
- przebudowę mostu na rzece Uherka;
- przebudowę ul. Bieławin od ronda im. ZWiN (wlot północny) do istniejącej ul. Bieławin;
- przebudowę wiaduktu nad dawną bocznicą kolejową w ciągu al. Przyjaźni;
- budowę nowego skrzyżowania (rondo) DK12 z ul. Okszowską;
- budowę nowego skrzyżowania ul. Rejowieckiej z ul. Kochanowskiego;
- budowę wiaduktu drogowego nad torami kolejowymi (linia do Włodawy);
- budowę nowych skrzyżowań DK12 z ulicami Chemiczną i Hutniczą;
- przebudowę i budowę dróg serwisowych jedno i dwukierunkowych;
- budowę przystanków autobusowych, chodników, ścieżek rowerowych i w niektórych miejscach ekranów akustycznych;
- budowę miejsc obsługi rowerzystów.
Napisz komentarz
Komentarze