Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Chełm: Powstała Rada ds. budowy Hospicjum Stacjonarnego

W poniedziałek, 2 grudnia w sali konferencyjnej Urzędu Miasta Chełm odbyło się pierwsze spotkanie członków Rady do spraw budowy Hospicjum Stacjonarnego. Wydarzenie to zorganizowało Stowarzyszenie Hospicjum Domowe im. Ks. Kan. Kazimierza Malinowskiego w Chełmie, które jest inicjatorem budowy.
Chełm: Powstała Rada ds. budowy Hospicjum Stacjonarnego

Rada do spraw budowy Hospicjum Stacjonarnego, która składa się z członków honorowych i zwyczajnych, będzie jednolitym gremium doradczym dla Zarządu hospicjum. Radę tworzą przedstawiciele duchowieństwa, polityki, medycyny, mediów oraz przedsiębiorcy i adwokaci. Honorowo pracom rady zgodził się przewodniczyć Jego Ekscelencja ksiądz arcybiskup Stanisław Budzik Metropolita Lubelski, którego w radzie reprezentuje ks. kan. Andrzej Sternik dziekan dekanatu Chełm Wschód. Podczas pierwszego spotkania wybrany został Przewodniczący Rady w osobie Pana Zbigniewa Bajko.

-Hospicjum Domowe imienia ks. kan. Kazimierza Malinowskiego w tym roku obchodzi 10-lecie powstania. Przez ten czas bezpłatną opieką objęliśmy ponad trzy tysiące osób, głównie z chorobami nowotworowymi i przewlekłymi oraz ich rodziny. Obecnie domową opieką hospicyjną obejmujemy 25 osób w różnym wieku - wyjaśnia prezes hospicjum, Tadeusz Boniecki. - Nasza opieka jest całkowicie bezpłatna dla pacjentów. Opiekujemy się cierpiącymi nie tylko na terenie Chełma, ale też okolicznych gmin powiatu chełmskiego. Zapewniamy im bezpłatną pomoc specjalistyczną.

Prezes Boniecki podkreśla, że budowa hospicjum stacjonarnego jest niesamowicie ważna dla całego regionu, bowiem w Chełmie i okolicach nie ma obiektu, który spełniałby tę funkcję, a chorych stale przybywa. Niezwykle istotny jest również fakt podejścia personelu do podopiecznych i zapewnienie im domowych warunków. Stąd też hospicjum będzie kompleksem składającym się z Domu Hospicyjnego, Domu Opieki Długoterminowej oraz Domu Opieki Wyręczającej. Inwestycja będzie usytuowana na 2,5 hektarowej działce w Nowinach pod Chełmem, którą hospicjum bezpłatnie otrzymało od starostwa powiatowego w Chełmie.

-Chcemy, aby ten obiekt, był pomnikiem wdzięczności całego społeczeństwa regionu chełmskiego, za dar naszego św. Jana Pawła II w przypadające w przyszłym roku stulecie jego urodzin - mówi prezes.

Planowane obiekty, będą służyły nie tylko osobom z chorobami nowotworowymi, lecz i starszym oraz niepełnosprawnym w zorganizowanej pomocy dziennego i całodobowego pobytu. Docelowo w Domu Hospicyjnym znajdzie się około 20 łóżek, z możliwością rozbudowy budynku i w razie potrzeby powiększenia liczby miejsc. Będą też miejsca tymczasowego pobytu dla chorych, których rodziny zmęczone całodobową opieką nad nimi we własnym domu, będą mogły choć na kilka dni zostawić chorego w hospicjum pod fachową opieką i pojechać np. na krótki wypoczynek.

Tyle samo miejsc zapewnione będzie dla Domu Opieki Długoterminowej, z kolei Dom Opieki Wyręczającej będzie pełnił funkcję dziennego domu, w którym osoby starsze, niepełnosprawne będą brały udział w różnego rodzaju zajęciach rehabilitacyjnych i terapeutycznych.

Rada, która została powołana, będzie opiniować i wydawać rekomendacje dotyczące inwestycji na etapie zarówno przygotowawczym jak i realizacji, aż do momentu oddania całego obiektu do użytku. Członkowie rady będą też planować poszczególne etapy inwestycji, poszukiwać źródeł finansowania, jak i pomagać w rozwiązywaniu potencjalnych problemów.

W związku z tym, iż Hospicjum Domowe jest Organizacją Pożytku Publicznego, środki na działalność pozyskiwane są głównie z tzw. jednego procenta oraz innych źródeł choćby konkursów ogłaszanych przez fundacje i samorządy. Jak wiadomo, budowa kompleksu w Nowinach będzie inwestycją niezwykle kosztowną. Środki na ten cel stowarzyszenie zamierza pozyskać z funduszy unijnych, ministerialnych, zbiórek publicznych czy też tzw. cegiełek.

–Tak optymistycznie patrząc, chcielibyśmy, aby hospicjum stacjonarne wraz z obiektami towarzyszącymi powstało w ciągu pięciu lat. Jednak na wybudowanie tych obiektów, w umowie ze starostwem powiatowym w Chełmie mamy dziesięć lat. Jeśli nie wybudujemy w tym czasie, to działka wraca do Skarbu Państwa bez możliwości ubiegania się o odszkodowanie – dodaje Boniecki.



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

ReklamaRadio Bon Ton Nowy telefon
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
test