Straż Miejska w Chełmie prowadzi intensywne działania zmierzające do przeciwdziałania spalaniu na terenie miasta Chełm odpadów powodujących znaczną emisję substancji szkodliwych, w tym pyłów PM10, PM2,5 oraz benzo(a)pirenu. Każdego dnia do służby kierowany jest EKO-Patrol wyposażony m.in. w detektor zanieczyszczeń powietrza, który dokonuje pomiarów w różnych rejonach miasta, zwracając szczególną uwagę na osiedla domków jednorodzinnych na których najwięcej budynków ogrzewanych jest za pomocą kotłów na paliwa stałe. Strażnicy EKO– Patrolu Straży Miejskiej w Chełmie na bieżąco przeprowadzają badania powietrza o różnych porach dnia. Wyniki tych pomiarów zamieszczane są w cotygodniowym zestawieniu pomiarów zanieczyszczenia powietrza.
Strażnicy prowadzą także kontrole w domach, sprawdzając, co ich właściciele wrzucają do kotłów centralnego ogrzewania. Jeżeli kontrola wykaże, że właściciel nieruchomości spala śmieci lub innego rodzaju odpady, może zostać ukarany mandatem w wysokości do 500 zł. Jeśli sprawa trafi do sądu, może zakończyć się grzywną do 5 tys. zł. Warto przypomnieć, że Straż Miejska, na podstawie upoważnienia Prezydenta Miasta, a także na podstawie art. 379 ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 roku Prawo Ochrony Środowiska, ma prawo wejść na teren prywatny lub miejsce prowadzenia działalności gospodarczej i skontrolować każdy piec, a także zażądać okazania dokumentów i udostępnienia wszelkich danych mających związek z tematyką kontroli. Uniemożliwianie lub utrudnianie kontroli w zakresie ochrony środowiska osobom uprawnionym lub im pomagającym - zgodnie z art. 225 § 1 Kodeksu karnego - jest zagrożone karą do trzech lat więzienia.
Ponadto strażnicy w trakcie prowadzonych kontroli informują mieszkańców o technice rozpalania pieców metodą „od góry”. Taka informacja jest zamieszczona także na stronie internetowej Straży Miejskiej www.strazmiejska.umchelm.pl/index.php/poradnik-mieszkanca/. Ponadto tematyka ta jest także przedmiotem spotkań z dziećmi i młodzieżą.
Strażnicy - wyposażeni w specjalny detektor - sprawdzają czy właściciele posesji nie palą w piecach odpadami. Za łamanie przepisów antysmogowych grożą kary.
Mówił komendant Straży Miejskiej w Chełmie Zbigniew Grochmal.
Jakość powietrza w mieście sprawdza też dron. Z dotychczasowych kontroli wynika, że nie jest źle.
W celu poprawy skuteczności walki z tzw. trucicielami powietrza Urząd Miasta w Chełmie posiada umowę z certyfikowanym laboratorium badawczym, które bada skład chemiczny popiołu pobranego przez strażników miejskich z kotłów grzewczych posesji, na których jest podejrzenie spalania odpadów. Na podstawie sporządzonej ekspertyzy można stwierdzić, czy do pieca trafiały materiały, których nie wolno spalać w domowych instalacjach grzewczych. W przypadku spalania śmieci lub innego rodzaju odpadów nakłada się mandaty lub kieruje się wnioski o ukaranie do Sądu Rejonowego w Chełmie. Ponadto kontroli zanieczyszczeń powietrza dokonuje się przy użyciu bezzałogowej platformy latającej pionowego startu oraz mobilnego laboratorium do badania jakości powietrza.
Napisz komentarz
Komentarze