Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Dług szpitali marszałkowskich woj. lubelskiego zbliża się do miliarda złotych

950 mln złotych - tyle wynosi już dług szpitali marszałkowskich na Lubelszczyźnie. Prognozy nie napawają optymizmem, bo zadłużenie szpitali prowadzonych przez lubelski samorząd rośnie. We wrześniu ubiegłego roku wynosiło 910 mln zł, podczas gdy na koniec 2018 roku - ponad 770 mln.
Dług szpitali marszałkowskich woj. lubelskiego zbliża się do miliarda złotych

Na liście jest m.in. szpital w Chełmie z długiem ponad 100 mln złotych. Żeby zmniejszyć koszty szpitale redukują liczbę łóżek na niektórych oddziałach. Tak - jeszcze w ubiegłym w ubiegłym roku - zrobił szpital w Chełmie, który obecnie jest w trakcie realizacji planu naprawczego.

O sytuacji w chełmskim szpitalu, mówi jego dyrektor Kamila Ćwik:

Kliknij aby odtworzyć
Wykryliśmy, że korzystasz z programu blokującego reklamy w przeglądarce (AdBlock lub inny). Dzięki reklamom oglądasz nasz serwis za darmo. Prosimy, wyłącz ten program i odśwież stronę.

Dyrektor szpitala zapewnia, że sytuacja finansowa szpitala nie odbija się - i nie będzie - na pacjentach, którzy mają zapewnione wszystkie świadczenie medyczne, opiekuńcze i pielęgnacyjne. 

Jak pisze Dziennik Gazeta Prawna - zadłużenie szpitali w całej Polsce narasta – w 2019 r. roku sięgnęło rekordowej kwoty 14,3 mld zł. I choć resort zdrowia twierdzi, że generowane jest tylko przez niewielką część placówek (73 proc. samodzielnych publicznych zakładów opieki zdrowotnej – dalej SPZOZ – nie ma bowiem zobowiązań wymagalnych, co jednak nie oznacza, że nie borykają się z żadnymi długami), to lokalni włodarze nie mają wątpliwości, że z roku na rok sytuacja służby zdrowia będzie się pogarszać.

Niektóre samorządy już teraz dwoją się i troją, by ratować swoje placówki – władze woj. lubelskiego, w tym celu zaciągnęły pożyczkę pod zastaw m.in. filharmonii, z kolei dyrektor szpitala w Sanoku na stronie internetowej zamieścił apel o pomoc w spłacie długu, który skierował do instytucji, organizacji i firm, a nawet osób prywatnych. - czytamy w artykule "Zadłużenie szpitali. Przeciąganie liny między rządem a samorządami trwa"

Marszałek województwa lubelskiego czeka na decyzję lubelskiego NFZ, aby przenieść oddziały pomiędzy szpitalami w Lublinie. 

- 24 grudnia złożyliśmy wniosek do dyrektora lubelskiego Funduszu w sprawie wyrażenia zgody na przeniesienie oddziałów między czterema szpitalami w Lublinie. Wtedy będziemy wiedzieć, czy zostanie przeniesione również finansowanie i kontrakty do innego szpitala. Myślę, że do końca stycznia powinniśmy otrzymać odpowiedź. Jak będzie zielone światło od NFZ, to poprosimy jeszcze o opinie wojewódzkich konsultantów z danych dziedzin - informuje Remigiusz Małecki, rzecznik Urzędu Marszałkowskiego w Lublinie. 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

ReklamaRadio Bon Ton Nowy telefon
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
test