Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Chełm: Z segregacją śmieci u nas lepiej niż w innych miastach Lubelszczyzny

GUS opublikował zestawienie gmin według uzyskanych poziomów selektywnej zbiórki odpadów w relacji do ogółu odpadów komunalnych zebranych w ciągu roku. Miasto Chełm wypada zdecydowanie gorzej od gminy Chełm. Wskaźnik selekcji w Chełmie wyniósł 35,2 proc., w gminie 58,5 proc.. Daleko nam jednak jeszcze do Miasta Sosnowiec oraz gminy Rossosz i Konstantynów w województwie lubelskim - to trzy samorządy, które uzyskały na koniec 2018 r. ponad 90 proc. poziom segregacji śmieci.
Chełm: Z segregacją śmieci u nas lepiej niż w innych miastach Lubelszczyzny

Jak wyjaśnił GUS wskaźnik „Odpady komunalne zebrane selektywnie w relacji do ogółu odpadów komunalnych zebranych w ciągu roku" za 2018 r. stanowi udział  procentowy odpadów odebranych/zebranych selektywnie z gospodarstw domowych oraz innych źródeł w całym strumieniu odebranych/zebranych odpadów komunalnych, włączając odpady zmieszane. 

Urząd podkreślił, że wskaźnik ten dotyczy zbiórki selektywnej, a nie procesów przetwarzania odpadów i nie jest wskaźnikiem ilościowym opisującym zjawisko recyklingu. Według GUS dane do wyliczaniu wskaźnika gromadzone są na formularzu M-09 „Sprawozdanie o wywozie i przetwarzaniu odpadów komunalnych”, które składają podmioty prowadzące w ciągu roku sprawozdawczego działalność związaną z gospodarowaniem odpadami – w tym odbieraniem lub zbieraniem lub przetwarzaniem odpadów komunalnych.

Z danych GUS wynika, że w 2018 r. w Polsce zebrano selektywnie ponad 3,6 mln ton (29 proc. ogółu wytworzonych odpadów komunalnych), co oznacza wzrost ilości tych odpadów o 11 proc. w stosunku do roku poprzedniego.

W miastach w 2018 r. zebrano selektywnie 106 kg na mieszkańca, na obszarach wiejskich 76 kg na mieszkańca. Co ciekawe ilość selektywnie zebranych odpadów jest bardzo zróżnicowana w poszczególnych powiatach i gminach i zależy w dużym stopniu od tego, jak został zorganizowany przez władze lokalne system zbierania tego typu odpadów. 

Z danych GUS wynika, że w 2018 r. trzy gminy (miasto Sosnowiec, Rossosz, Konstantynów) uzyskały ponad 90 proc. poziom selektywnej zbiórki wobec wszystkich zebranych i odebranych odpadów, natomiast w jednej gminie (Prostki, woj. warmińsko-mazurskie) zebrano selektywnie poniżej 1 proc. odpadów.

Chełm wyżej niż Lublin, Zamość i Biała Podlaska

W województwie lubelskim, spośród byłych miast wojewódzkich, najwyższy wskaźnik na koniec 2018 uzyskał Chełm - 35,2 proc., za nami są Zamość - 28,5 proc, Lublin - 28,1 proc. i Biała Podlaska - 21,7 proc. Na najniższych pozycjach w województwie lubelskim znalazły się Hrubieszów - 14,3 proc. oraz gmina Kazimierz Dolny - 12,2 proc.

Nowe deklaracje i stawki za odpady od lutego

Przypominamy, że nowe stawki za gospodarowanie odpadami komunalnymi uchwalone przez Radę Miasta Chełm zaczną obowiązywać nie wcześniej niż od lutego. Na ich wprowadzenie należy poczekać 14 dni od daty ich ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Lubelskiego, dlatego w styczniu bieżącego roku obowiązuje ubiegłoroczna stawka za odbiór odpadów segregowanych. W myśl nowych przepisów SEGREGACJA JEST OBOWIĄZKOWA. Nowa stawka za odbiór odpadów została ustalona na 10,90 zł za osobę. Ci mieszkańcy, którzy nie będą się wywiązywać z obowiązku segregacji, będą musieli płacić czterokrotność kwoty za odbiór odpadów segregowanych, czyli 43,60 zł za osobę.

Chełm: Nowe deklaracje i stawki za odpady wchodzą w życie w lutym

 

 

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

ReklamaRadio Bon Ton Nowy telefon
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
test