W sobotę informowaliśmy o projekcie uchwały dotyczącej likwidacji Szkoły Podstawowej nr 2 w Chełmie, który to projekt ma być jednym z punktów obrad Komisji Oświaty, Kultury i Sportu podczas najbliższej, zaplanowanej na 31 stycznia Sesji Rady Miasta. Szkoła Podstawowa nr 2 im. ks. Stanisława Staszica przy ul. Obłońskiej 51 miałaby funkcjonować do 31 sierpnia br. Uchwałę w tej sprawie podejmą chełmscy radni podczas Sesji Rady Miasta, która zaplanowano na ostatni dzień stycznia. W uchwale czytamy, że uczniowie uczęszczający do tej placówki mają zapewnione kontynuowanie nauki w Szkole Podstawowej nr 5 w Chełmie.
Przypomnijmy, że niedawno przy SP nr 2 w Chełmie został oddany do użytku Park Linowy "Tarzan". Inwestycja została zrealizowana w ramach Budżetu Obywatelskiego.
Temat wywołał burzliwą dyskusję w mediach społecznościowych. Do sprawy postanowił się odnieść wiceprezydent Chełma Daniel Domoradzki, który jest odpowiedzialny m.in. za sprawy oświatowe. Poniżej treść oświadczenia przesłanego do mediów:
Podczas najbliższej Rady Miasta Chełm radni zajmą się projektem uchwały w sprawie zamiaru likwidacji Szkoły Podstawowej nr 2 im. ks. Stanisława Staszica w Chełmie. Jest to uchwała intencyjna rozpoczynająca procedurę likwidacyjną. W dalszej kolejności swoją opinię wydadzą: rada rodziców, rada pedagogiczna oraz lubelska kurator oświaty. Ewentualna uchwała likwidacyjna będzie zaś głosowana do końca maja. Mam świadomość, że sprawa budzi emocje, dlatego uważam, że konieczne jest publiczne przedstawienie okoliczności, które sprawiły, iż ta trudna decyzja, podyktowana dobrem chełmskiej oświaty, została podjęta.
Na początek kwestia najistotniejsza, dotycząca uczniów. Rodzice mogą być spokojni, ponieważ ich pociechy będą miały zapewnioną możliwość kontynuowania nauki w znajdującej się kilometr dalej Szkole Podstawowej nr 5 im. Marii Konopnickiej. Oznacza to, że ich proces dydaktyczno-wychowawczy nie zostanie w żaden sposób zakłócony. Ponadto, propozycja likwidacji szkoły nie pozbawia możliwości funkcjonowania jej oddziałów klasowych w tym samym składzie, jak i z obsadą nauczycieli stanowiących kadrę SP 2. Myśląc o oświacie, myślimy przede wszystkim o dzieciach i młodzieży, dlatego w zaistniałej sytuacji w pierwszej kolejności podjęliśmy działania, których celem jest zapewnienie odpowiednich warunków uczniom.
Zamiar likwidacji szkoły podyktowany jest przede wszystkim poprawą warunków nauki dzieci i ich bezpieczeństwem, przy zapewnieniu powszechnej dostępności do szkoły. Obecnie w SP 2 uczy się 221 uczniów, z czego 153 to uczniowie obwodowi, jednak aż 192 uczniów z jej obwodu uczęszcza do innych szkół. Jest to najmniej liczna szkoła tego typu w mieście. Dysponuje 7 salami lekcyjnymi, 1 salą informatyczną, 1 salą świetlicową, 1 małą salą korekcyjno-gimnastyczną. Dotychczasowe warunki lokalowe SP2 jako sześcioletniej szkoły były wystarczające, jednak w związku ze zmianami wprowadzonymi na szczeblu centralnym, placówka nie zapewnia obecnie właściwych warunków wspomagających proces dydaktyczny, szczególnie dla siódmych i ósmych klas. Nie posiada bowiem pracowni przedmiotowych, takich jak pracownia fizyczna, chemiczna, biologiczna. Nie ma również sali gimnastycznej.
Kilkuletnia analiza zainteresowania rodziców i uczniów SP 2 wskazuje na zmniejszające zainteresowanie tą placówką. Największa liczba uczniów z obwodu SP 2 realizuje naukę we wspomnianej wcześniej SP 5. Według danych znajdujących się w Systemie Informacji Oświatowej (elektronicznej bazie danych do gromadzenia informacji o szkołach) na 31 września 2019 roku liczba uczniów w obwodzie SP 2 wynosi 345, z czego jedynie 153 uczęszcza do tej szkoły.
Czynnikiem uzasadniającym zamiar likwidacji placówki jest również wysoki koszt jej utrzymania, w stosunku do liczby uczęszczających do niej dzieci. Warto pamiętać, że jednym z najważniejszych zadań postawionych przed włodarzami Miasta jest troska o finanse publiczne, które muszą być wydatkowane w sposób gospodarny i dostosowany do warunków oraz potrzeb mieszkańców. Samorząd musi również prowadzić optymalną politykę oświatową dostosowaną do swoich możliwości, a także warunków bazy lokalowej, która zapewnia uczniom odpowiedni rozwój edukacyjny. W mojej ocenie SP 2 nie spełnia tych wymagań.
Mamy już także pomysł na zagospodarowanie budynku przy ul. Obłońskiej 51. Nie zamierzamy go sprzedawać. Będzie on nadal służył chełmianom.
Jako zastępca Prezydenta Miasta Chełm, odpowiedzialny za sprawy związane z edukacją, zapewniam, że przygotowany projekt uchwały został poprzedzony odpowiednimi, wielotygodniowymi, analizami. O planach zostały już poinformowane już p.o. dyrektora Szkoły Podstawowej nr 2 Lidia Kowalczuk oraz dyrektor Szkoły Podstawowej nr 5 Ewa Jakubowicz-Machajska. Na pierwszym miejscu zawsze stawiamy dobro uczniów oraz całego systemu oświaty w naszym mieście. Sprawowanie władzy polega również na podejmowaniu trudnych decyzji. Jesteśmy ludźmi odpowiedzialnymi i odważnymi. Pragnę podkreślić, że najważniejsze jest dla mnie dobro oświaty, dobro miasta i wszystkich jego mieszkańców, a nie obrona partykularnych interesów wybranych grup. Wszyscy jesteśmy świadomi zadłużenia miasta, które narastało w ciągu ostatnich kilkunastu lat. Ani ja, ani prezydent Jakub Banaszek nie ponosimy za ten stan rzeczy odpowiedzialności, ale jesteśmy odpowiedzialni za zastaną sytuację finansową Miasta oraz jego przyszłość. Nie można jednak iść do przodu, wciąż oglądając się wstecz.
Serdecznie zapraszam do współpracy wszystkich, którym leży na sercu dobro CAŁEJ oświaty rozumianej w znaczeniu szerokim. Ze swojej strony liczę na dobrą współpracę w tej sprawie ze wszystkimi klubami radnych i radnymi niezrzeszonymi Rady Miasta Chełm.
Napisz komentarz
Komentarze