Czasu pozostało więc niewiele. Tymczasem nowego budżetu nie uchwalił jeszcze Chełm.
Należy podkreślić, że RIO uchwala budżet, a nie uchwałę budżetową. Na budżet składają się tylko cztery czynniki - dochody, wydatki, przychody i rozchody. Wszelkie inne upoważnienia czy limity są z budżetu wyrzucane. RIO nie może zatem zaplanować np. wzięcia pożyczki czy zwiększenia dochodów poprzez zmianę wysokości podatków. Nie może także zadecydować, że dane miasto sprzeda część majątku. Wszystkie zaplanowane inwestycje, na które jeszcze nie podpisano umów, są z budżetu "wyrzucane". RIO jest też zobowiązana ustanowić budżet z nadwyżką, która pokryje ewentualne zobowiązania z lat poprzednich. Może to oznaczać m.in. brak środków na wkład własny przy dofinansowaniu zewnętrznym.
Jak podkreślają pracownicy RIO brak uchwały budżetowej w terminie może być rysą na honorze danego samorządu i dowodem na to, że nie radzi sobie z własnymi finansami. I choć dana gmina czy miasto będą działać dalej na podstawie budżetu uchwalonego przez RIO, nieprzegłosowanie budżetu może mieć poważne konsekwencje w przyszłości.
- Nadzór ogólny, czyli wojewoda, może zacząć się zastanawiać nad zawieszeniem jednego, drugiego czy nawet obu organów gminy, skoro nie są w stanie wykonywać swoich zadań. Jednorazowe nieuchwalenie budżetu na pewno nie doprowadzi do takiej sytuacji, ale ostatecznie może być jednym z najważniejszych argumentów do takiego kroku - informuje RIO
Projekt budżetu Chełma uzyskał pozytywną opinię lubelskiej RIO, nie obyło się jednak bez kilku 'ale'. W projekcie zabrakło m.in. informacji o realizacji Budżetu Obywatelskiego. Skład orzekający zwrócił też uwagę na znaczne różnice między dochodami, a wydatkami zaplanowanymi na gospodarowanie odpadami.
Sesja Rady Miasta, na której radni pochylą się nad miejskimi finansami, ma się odbyć w najbliższy piątek czyli 31 stycznia. To ostatni termin na podjęcie uchwały budżetowej.
Napisz komentarz
Komentarze