Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama Stachniuk Optyk

Chełm: Młyn Michalenki ośrodkiem kultury?

Miasto Chełm szuka firmy, która opracuje dokumentację projektowo-kosztorysową wraz ze specyfikacją techniczną wykonania i odbioru robót budowlanych na rewitalizację budynku tzw. „Młynu Michalenki” wraz z przyległą działką, przy ulicy Lubelskiej 105, na potrzeby działalności kulturalno-muzealnej, w ramach zadania pn.: „Infrastruktura Kultury”. Urząd Miasta podpisał z właścicielem umowę przedwstępną kupna nieruchomości. Wykonawca zamówienia ma czas na opracowanie dokumentacji do 4 maja.
Chełm: Młyn Michalenki ośrodkiem kultury?

Urząd Miasta chce, aby w Młynie Michalenki powstała sala teatralna dla około 250 widzów wraz ze sceną 8x10 metrów, szatnia, zaplecze z 3 garderobami, warsztat stolarski, dwie sale konferencyjno-szkoleniowe, sale muzealne na dwóch poziomach, oraz dodatkowe magazyny. Na najwyższym poziomie budynku miałaby powstać kawiarnia, a na działce przylegającej do budynku parking oraz teren zielony z małą architekturą.

Intencją Zamawiającego jest wypracowanie koncepcji przestrzeni tętniącej życiem, dobrze powiązanej funkcjonalnie z otoczeniem, zaprojektowanej z poszanowaniem dorobku kulturowego miejsca. Zrealizowany obiekt ma przyciągać użytkowników oraz turystów i stanowić ważne, rozpoznawalne i akceptowalne społecznie miejsce, na kulturalnej mapie Miasta Chełm i całego województwa lubelskiego. Oczekuje się , że projekt będzie stanowił unikalny, jedyny w swoim rodzaju obiekt wraz z pobliska przestrzenią stanowiącą wizytówkę Miasta Chełm - czytamy w opisie zamówienia

Obiekt zlokalizowany jest na terenie zabudowy jednorodzinnej oraz Parku Miejskiego. Działka graniczy z rzeką Uherką, ulicą Brzozową, Lubelską oraz terenem parku. Remont i rozbudowa młyna "powinna się zamknąć w granicach własności terenu".

W 2007 roku młyn Michalenki gotów był kupić przedsiębiorca z Siedlec. Chciał w nim urządzić galerię handlową. Wycofał się na wieść o planowanej po sąsiedzku budowie Galerii Chełmskiej. W 2016 roku pomysł na przystosowania budynku na potrzeby chełmskiego muzeum zgłosił Radny Eugeniusz Wilkołaski. Chciał aby budynek służył Galerii 72. Ówczesny wiceprezydent Stanisław Mościcki rozważał rozmowy z właścicielem w sprawie kupna budynku. Rok później budynek, wraz z działką o powierzchni prawie 40 arów, został wystawiony na sprzedaż. Oferta dopuszczała możliwość wyburzenia obiektu. W 2018 roku Zespół Młynów w Chełmie - właściciel obiektu, wystąpił do ratusza o rozbiórkę XIX-wiecznego młyna. Urzędnicy odmówili, a negatywną opinię w tej sprawie wydał konserwator zabytków. Wojewoda lubelski podtrzymał decyzję chełmskich urzędników, a właściciele obiektu rozważali skierowanie sprawy do sądu. Do dzisiaj młyn stoi pusty.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Antoni 01.02.2020 10:51
Niech się lepiej władza weźmie się do pracy a nie buja w obłokach. Drogi w Chełmie w skandalicznym stanie.Przysłowiowa Rejowiecka i Rampa Brzeska to wizytówki pracowitości władzy Chełma.Do tych wizytówek już zaczynają dołączać i inne ulice.Karuzele kadrowe to najlepiej wychodzą tej władzy i nakręcanie kilometrów na prywatnosłużbowym samochodzie. Tylko pogratulować takich osiągnięć. A gdzie wykonanie obiecanek wyborczych?

olo 01.02.2020 17:09
głosowałeś na grabczuka więc ...

kontroler 30.01.2020 20:27
Przekręt finansowy za pieniądze publiczne! Prokurator będzie miał w przyszłości robotę za malwersację

gah 30.01.2020 16:55
Mam wątpliwości, czy okolica torów kolejowych to dobre miejsce na teatr, ale świetnie, że coś się w końcu dzieje z tym miejscem. Cokolwiek.

Napoleon Bonaparte 31.01.2020 00:47
Słusznie. Obiekt należało wreszcie zagospodarować. Teraz tylko mieć nadzieję, że nie skończy się na obiecankach, i nie powstanie z tego nieużyteczny potworek np spod ręki speców od ławeczki na pl. Gdnskim.

Kutuzow 01.02.2020 13:49
Boni i tu sie zgodze z Toba, bo rzeczywiscie -wola Konserwatora decydowala jaka to "laweczka" ma stanac, a przyz zachowaniu rezimu konserwatorskiego istnieje mozliowsc takze fajnego zagospodarowania terenu

Napoleon Bonaparte 01.02.2020 19:46
Kutuzow, z tą wolą konserwatora może być różnie. Zakladając, że posiada kwalifikacje określone w ustawie o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami, głowę na karku, "zdrowy kręgosłup" jak chodzi o sprawy zawodowe i popełnia np z ławeczką taki (modne słowo ostatnio!) delikt? A może jest z nadania - "ty się na niczym nie znasz, więc pójdziesz do zabytków. Tam też potrzebujemy lojalnej kadry"? Przypuszczam, że może być jeszcze inaczej. Pojęcie ma, tylko ma cykora i ulega presji ludzi władzy, bo gdyby zaczął się "wygłupiać" tak jak przepisy nakazują i doświadczenie zawodowe, w każdej chwili może zostać zmieniony przez politruków na "nowszy model", Hehehe.?

Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: strony-internetowe.radom.plTreść komentarza: superData dodania komentarza: 25.04.2025, 00:46Źródło komentarza: BLIŻEJ KULTURY (odc. 157)Autor komentarza: AdamTreść komentarza: Uważam, że największe szanse na wygranie 69. Konkursu Piosenki Eurowizji w Bazylei w Szwajcarii ma Albania, Australia, Chorwacja, Czechy, Islandia, Niemcy,Data dodania komentarza: 20.04.2025, 16:28Źródło komentarza: Faworyci do wygrania Eurowizji 2025! - BonTonacjaAutor komentarza: zeciaTreść komentarza: Wtargnięcie na posesję to bezprawne wejście na prywatny teren, karane na podstawie art. 193 KK. Obejmuje przekroczenie granicy lub pozostanie mimo wezwania do wyjścia. Właściciel może wezwać policję, która ukara sprawcę mandatem (do 500 zł) lub skieruje sprawę do sądu (grzywna, ograniczenie wolności). Dokumentacja, np. nagrania, jest kluczowa. W obronie koniecznej można użyć siły, ale tylko w granicach rozsądku. Tablice ostrzegawcze i monitoring zmniejszają ryzyko wtargnięć. Właściciel powinien działać zgodnie z prawem, unikając nadmiernej reakcji, by nie narazić się na konsekwencje. Skuteczna ochrona to prewencja i szybkie zgłoszenie na policję. https://www.nowin.pl/2024/01/11/czym-jest-wtargniecie-na-posesje-jak-wlasciciel-moze-sie-bronic/Data dodania komentarza: 16.04.2025, 15:57Źródło komentarza: Czym właściwie jest teren prywatny i jak zadbać o jego zabezpieczenie?Autor komentarza: Z podziwem i miłością - Marysia :)Treść komentarza: Ola jest cudowną artystką, ale też wspaniałą, ciepłą i pełną spokoju osobą. Miałam przyjemność poznać ją osobiście — powiedziałabym nawet, że bardzo dobrze, bo jestem jej młodszą siostrą. Niesamowite jest obserwować, jak bardzo się rozwinęła i jak ogromne postępy nieustannie robi. Widziałam, jak podczas pandemii zaczynała swoją przygodę z malarstwem, i wiem, że wkłada w to całe swoje serce — i to jest piękne. Jest szczera w tym, co robi, co sprawia, że jej sztuka jest tak wartościowa. Spokój i piękno bijące z jej duszy idealnie współgrają z jej twórczością. Jestem z niej dumna i niesamowicie mnie wzrusza. Każdy etap, przez który przechodzi, i sposób, w jaki to robi, jest dla mnie ogromną inspiracją.Data dodania komentarza: 11.04.2025, 23:29Źródło komentarza: Gość Radia Bon Ton - Aleksandra Krawczuk vel Walczuk (malarka)Autor komentarza: infantylna autorkaTreść komentarza: Infantylne pytania.Data dodania komentarza: 10.04.2025, 13:55Źródło komentarza: Miasto Na Fali - odc. 143.
Reklama
Reklama
Reklama
test