Wczoraj w Sądzie Rejonowym Lublin-Wschód z siedzibą w Świdniku zawarta została ugoda pomiędzy Miastem Chełm a firmą Budimex S.A., wykonawcą przebudowy Drogi Krajowej nr 12. Oznacza to, że już niebawem rozpoczną się prace związane z realizacją długo wyczekiwanej przez mieszkańców Chełma inwestycji.
Mówi Dominik Gil z chełmskiego magistratu
- W tym tygodniu wykonawca rozpoczyna prace. Pierwsze prace to oczywiście organizacja ruchu i sprawy związane z oznakowaniem, dlatego jeśli nie zobaczycie jutro lub w piątek ciężkiego sprzętu proszę się nie denerwować. Porozumienie podpisane, przebudowa oficjalnie się rozpoczyna - podkreśla prezydent Jakub Banaszek.
Porozumienie pomiędzy stronami przewiduje, że miasto Chełm zobowiązuje się udzielić firmie Budimex SA zamówienia uzupełniającego za wynagrodzeniem ryczałtowym w kwocie 6 mln zł brutto tytułem wykonania przebudowy prawie 500 metrowego odcinka tzw. "Starej" Okszowskiej wraz z przebudową m.in. gazociągu i wodociągu - strony zgodziły się co do ważnego interesu społecznego tego zamówienia uzupełniającego. Budimex zrzeka się roszczeń na kwotę ponad 40 mln złotych, natomiast miasto Chełm zrzeka się dochodzenia roszczeń na kwotę ponad 20 mln złotych.
Przypomnijmy - wykonawca - firma Budimex SA, wystąpił do miasta z żądaniem zwiększenia kwoty kontraktu, co miało być warunkiem wejścia na plac inwestycji. Powodem takiej decyzji miał być wzrost cen materiałów oraz zmiana kategorii drogi, co wiązało się z wyższym kosztem prac. Negocjacje z miastem trwały od kwietnia - od lipca sprawą zajmowała się Prokuratoria Generalna RP, gdzie trwały mediacje między stronami.
Pod koniec zeszłego roku Departament Inwestycji i Rozwoju Urzędu Miasta Chełm złożył do Centrum Unijnych Projektów Transportowych wniosek o aneksowanie dofinansowania do końca 2021 roku.
Umowa z Centrum Unijnych Projektów Transportowych z siedzibą w Warszawie, na dofinansowanie przebudowy drogi krajowej nr 12 w granicach administracyjnych miasta Chełm została zawarta przez Miasto Chełm 6 grudnia 2016 r. w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020
Wartość Projektu: | 200 000 000,00 PLN |
Dofinansowanie Projektu z UE: | 170 000 000,00 PLN |
Pierwotnie remont Rejowieckiej miał ruszyć w listopadzie ubiegłego roku, potem była mowa o kwietniu, w końcu - o połowie maja.
Po podpisaniu ugody Budimex SA na remont DK12 w granicach miasta ma czas do 31 października 2021 roku.
Przebudowa ma objąć ulice: Rejowiecką, Rampę Brzeską, Al. Przyjaźni, Wschodnią i Podgórze. Projekt dotyczył przebudowy ulic i chodników, skrzyżowań, wiaduktu, budowy nowych ścieżek rowerowych, nowych skrzyżowań, ulic i nowego wiaduktu nad torami w kierunku Włodawy.
Poza tym zakres inwestycji obejmie również m.in.:
- przebudowę mostu na rzece Uherka;
- przebudowę ul. Bieławin od ronda im. ZWiN (wlot północny) do istniejącej ul. Bieławin;
- przebudowę wiaduktu nad dawną bocznicą kolejową w ciągu al. Przyjaźni;
- budowę nowego skrzyżowania (rondo) DK12 z ul. Okszowską;
- budowę nowego skrzyżowania ul. Rejowieckiej z ul. Kochanowskiego;
- budowę wiaduktu drogowego nad torami kolejowymi (linia do Włodawy);
- budowę nowych skrzyżowań DK12 z ulicami Chemiczną i Hutniczą;
- przebudowę i budowę dróg serwisowych jedno i dwukierunkowych;
- budowę przystanków autobusowych, chodników, ścieżek rowerowych i w niektórych miejscach ekranów akustycznych;
- budowę miejsc obsługi rowerzystów.
Napisz komentarz
Komentarze