W ciągu ostatnich dwóch tygodni liczba zachorowań na grypę lub infekcje grypopodobne wzrosła na Lubelszczyźnie aż o 3 tysiące – alarmują służby sanitarne. W naszym województwie choruje już ponad 8,5 tysiąca osób, głównie dzieci w wieku do 4 lat do 14 lat. Najgorzej jest w powiatach bialskim, zamojskim, łęczyńskim i lubelskim, gdzie absencja w szkołach - spowodowana wirusem grypy- przekroczyła 70 proc. Dlatego dyrektorzy czterech szkół podstawowych podjęli decyzję o zamknięciu placówek.
Od początku lutego 84 zmagających się z grypą mieszkańców regionu trafiło do szpitali. Specjaliści alarmują, by nie lekceważyć objawów, bo grypa i jej powikłania mogą być wyjątkowo niebezpieczne. W tym roku w województwie lubelskim z powodu grypy zmarło 3 osoby.
W Polsce w pierwszym tygodniu lutego odnotowano ponad 193 tysiące zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę oraz dwa zgony z powodu tej choroby. Chełmski sanepid rejestruje około 60 przypadków zachorowań na grypę tygodniowo.
Z powodu rosnącej liczby zachorowań cały czas obowiązują zakazy lub ograniczenia w odwiedzinach pacjentów w szpitalach. Dotyczy to m.in. lubelskich lecznic SPSK4, SPSK1, Szpitala Neuropsychiatrycznego, a także Szpitala Wojewódzkiego im. Jana Pawła II w Zamościu. Zakaz odwiedzin wprowadził również największy w regionie Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Lublinie.
W szpitalu w Bielsku-Białej zmarła 9-latka, u której lekarze zdiagnozowali wirusa grypy. Trafiła ona do placówki z wysoką gorączką. Mimo udzielonej pomocy i podaniu leków następnego dnia dziewczynka zmarła.
- W jednym z polskich szpitali zmarła chora na grypę dziewczynka. Nie była obciążona innymi schorzeniami - poinformował Jan Bodnar, rzecznik prasowy Głównego Inspektoratu Sanitarnego
Państwowy Zakład Higieny ostrzega, że objawów choroby nie wolno bagatelizować. Jak informuje PZH, szczepienia to najbardziej skuteczny sposób zapobiegania infekcjom i powikłaniom powodowanym przez wirusy grypy. Szczepienia są szczególnie ważne dla osób o wysokim ryzyku wystąpienia poważnych powikłań pogrypowych, a także dla ludzi z otoczenia osób z grupy wysokiego ryzyka oraz ich opiekunów.
WHO zaleca szczepienia przeciwko grypie sezonowej:
- kobietom w ciąży
- dzieciom w wieku 6-59 miesięcy
- osobom starsze
- osobom przewlekle chorym
- pracownikom służby zdrowia
Napisz komentarz
Komentarze