Hasło obchodów Dnia w roku 2020 „Języki bez granic” (Languages without borders) podkreśla znaczenie języków lokalnych, często wspólnych dla społeczności po obu stronach granicy, dla budowania pokojowych relacji między nimi, a także dla ochrony wspólnego dziedzictwa kulturowego. Wspólnota kultur i języków to częste zjawisko wśród lokalnych społeczności w Afryce Podsaharyjskiej czy Ameryce Łacińskiej.
Promocja wielojęzyczności i ochrona języków ojczystych są od dawna na liście zagadnień priorytetowych UNESCO. Zagadnienie to staje się szczególnie istotne w sytuacji rosnącej co roku liczby języków ginących. Szacuje się, że spośród ponad 6 tysięcy istniejących obecnie języków, połowa zagrożona jest wyginięciem. Zaledwie kilka procent istniejących języków reprezentowanych jest w Internecie – największym powszechnym środku komunikacji. Z najnowszych danych wynika, że co dwa tygodnie znika bezpowrotnie jeden język, a 40 procent populacji świata nie ma obecnie dostępu do edukacji w swoim języku ojczystym. Jednocześnie, wraz z językiem ginie cały zasób wiedzy tradycyjnej i niejednokrotnie także związana z nim kultura rdzenna małych, lokalnych społeczności.
Dzisiaj Dzień Języka Ojczystego świętować będą m.in. maluchy z Przedszkola Miejskiego nr 13 w Chełmie. Na uroczystości zaprasza pedagog Magdalena Tchórz- Wójtowicz:
Uroczyste obchody w Przedszkolu nr 13 rozpoczną się o godzinie 9.
W ramach kampanii społeczno - edukacyjnej 'Ojczysty dodaj do ulubionych' oraz konkursu 'Szkoła młodych patriotów' Zespół Szkół Energetycznych i Transportowych w Chełmie organizuje konferencję 'Jestem patriotą-szanuję język ojczysty'
Mówi Katarzyna Karamać dyrektor Zespołu Szkół Energetycznych i Transportowych w Chełmie
Mówi Agata Włodarczyk - polonista:
W czasie debaty przewidziano tez rozstrzygniecie konkursu krasomówczego i wręczenie nagród. Konferencja odbędzie się w najbliższy piątek, 21 lutego, w sali widowiskowej Chełmskiej Biblioteki Publicznej przy ul. Partyzantów 40 od godziny 11.00.
Napisz komentarz
Komentarze