Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Chełm: Miasto przygotowuje się na wypadek epidemii koronawirusa. Wyznaczono miejsca do kwarantanny

W związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa w krajach europejskich, w Chełmie odbyło się posiedzenie Miejskiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego. Przedstawiono na nim m.in. plan działania na wypadek epidemii.
Chełm: Miasto przygotowuje się na wypadek epidemii koronawirusa. Wyznaczono miejsca do kwarantanny

Miasto Chełm

Niedługo po pojawieniu się zagrożenia koronawirusem, w dniu 5 lutego br. z inicjatywy prezydenta odbyło się posiedzenie Miejskiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego w Chełmie, podczas którego przeanalizowano sytuację związaną z potencjalną epidemią w kraju oraz w naszym regionie.

W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele chełmskiej straży pożarnej, policji, straży miejskiej, stacji ratownictwa medycznego i miejskiego ośrodka pomocy rodzinie oraz terenowych inspekcji Powiatowego Lekarza Weterynarii i Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej. Omówiono przekazane przez Lubelski Urząd Wojewódzki instrukcje dotyczące zasad postępowania epidemiologicznego i medycznego w związku z ryzykiem zawleczenia na obszar Polski nowego koronawirusa i przekazano je departamentom, wydziałom i jednostkom podległym urzędowi miasta Chełm.

Jednocześnie dane dotyczące zasad postępowania w przypadku zagrożenia koronawirusem zostały zamieszczone na stronie internetowej www.chelm.pl. - "Zasady postępowania epidemiologicznego i medycznego w związku z ryzykiem zawleczenia na obszar Polski nowego koronawirusa (SARS-CoV-2) "

Miejskie Centrum Zarządzania Kryzysowego

27 lutego Miejskie Centrum Zarządzania Kryzysowego przesłało do LUW zaktualizowany plan działań na wypadek epidemii. Znalazły się w nim takie informacje jak:

1) miejsca do prowadzenia kwarantanny w Chełmie:

1. Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji, Pokoje Noclegowe przy ul. I Pułku Szwoleżerów 15a, powierzchnia pomieszczeń 180 mkw., szacunkowa liczba osób do przyjęcia – 60;

2. Zespół Wychowania i Pomocy Psychologiczno-Pedagogicznej Nr 2 (Bursa Międzyszkolna) przy ul. Powstańców Warszawy 8, powierzchnia pomieszczeń 990 mkw., szacunkowa liczba osób do przyjęcia – 330;

2) Czasu przygotowania miejsca kwarantanny – maksymalnie do 24 godzin;

Jednocześnie poinformowano LUW, że w mieście nie zaplanowano imprez masowych do końca marca 2020 r.

Stacja Sanitarno - Epidemiologiczna

Z inicjatywy ministra edukacji Lubelskie Kuratorium Oświaty Delegatura w Chełmie wczoraj (02.03.2020 r.) zorganizowało spotkanie informacyjne sanepidu i dyrektorów chełmskich placówek oświatowych, w trakcie którego przedstawiono m. in. rekomendacje w zakresie profilaktyki zdrowotnej.

Zgodnie z informacjami Ministerstwa Zdrowia, Głównego Inspektora Sanitarnego i Narodowego Funduszu Zdrowia - pacjenci, którzy podejrzewają, że zachorowali na skutek COVID-19, mają kontaktować się lokalną stacją sanitarno-epidemiologiczną lub oddziałem zakaźnym. Osoby te nie powinny korzystać z poradni lekarza podstawowej opieki zdrowotnej i szpitalnych oddziałów ratunkowych. 

Osoby  wracające z miejsc występowania ognisk koronawirusa  lub z objawami chorobowymi wskazującymi na zakażenie prosimy wyłącznie o kontakt telefoniczny - tel. (82) 565 34 21 w godzinach urzędowania 7:30 - 15:05 lub po godzinie 15:05  telefon alarmowy:  693 444 561 - informuje na swojej stronie internetowej chełmski sanepid

Telefoniczna Informacja Pacjenta - 800 190 590

Osoby podejrzane o zarażenie koronawirusem będą poddawane kwarantannie i umieszczone w oddziałach obserwacyjno-zakaźnych. Takie miejsca są już przygotowane w Klinice Chorób Zakaźnych w Lublinie oraz na Oddziale Zakaźnym w Białej Podlaskiej.

Samodzielny Publiczny Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Chełmie

Od dnia 28 lutego 2020 roku do odwołania Samodzielny Publiczny Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Chełmie pozostaje w stanie podwyższonej gotowości. Szpital, jest przygotowany do przyjęcia pacjentów z możliwością wystąpienia zakażenia koronawirusem COVID-19 i związaną z tym potencjalną koniecznością hospitalizacji i leczenia pacjentów podejrzanych o zakażenie i zakażonych wirusem. Całość działań będzie prowadzona stosownie do rozwoju sytuacji. Szczegółowych informacji w zakresie chełmskiego szpitala udziela Agnieszka Strzępka, rzecznik prasowy wojewody lubelskiego.

Prezydent miasta Chełm jest w bezpośrednim kontakcie z Ministrem Zdrowia Łukaszem Szumowskim oraz Głównym Inspektorem Sanitarnym, panem Jarosławem Pinkasem, a także osobami odpowiedzialnymi za monitorowanie i przeciwdziałanie potencjalnej epidemii wirusa COVID-19 w Polsce, m.in. Państwowym Zakładem Higieny. Dzięki temu jest na bieżąco poinformowany o sytuacji i gotowy do natychmiastowych działań, gdy zajdzie taka konieczność.

Zapasy środków czystości

Co do aprowizacji, zapas środków czystości, czyli materiałów dezynfekcyjnych, mydła w płynie ręczników papierowych, w które jest zaopatrzony urząd miasta, wystarczy do końca czerwca br. w normalnych warunkach funkcjonowania. Za zaopatrzenie szkół i jednostek podległych miastu odpowiadają dyrektorzy.

Miejski Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Chełmie dysponuje zapasami środków dezynfekcyjnych oraz środków ochrony osobistej (rękawice, maseczki, fartuchy) w ilości pozwalającej na zachowanie co najmniej dwumiesięcznego okresu pracy w typowych warunkach.

Stacja Ratownictwa Medycznego w Chełmie

Stacja Ratownictwa Medycznego w Chełmie jest zaopatrzona w materiały higieniczne i dezynfekcyjne wystarczające na dwutygodniowe funkcjonowanie. SRM w Chełmie informuje też, że każdy zespół wyjazdowy SRM może być narażony na kontakt z osobami z podejrzeniem koronawirusa. W związku z tym każdy zespół jest wyposażony w indywidualne zestawy ochrony biologicznej w liczbie odpowiadającej członkom zespołu. Zestawy ochrony biologicznej są jednorazowego użytku. Stacja złożyła wniosek o udostępnienie z państwowych rezerw strategicznych środków ochrony indywidualnej przed czynnikami biologicznymi (kombinezony i maseczki z filtrami o klasie FFP3). Jednocześnie kończy się postępowanie o zakup indywidualnych zestawów ochrony biologicznej i są trudności z pozyskaniem kombinezonów ochronnych, maseczek o filtrach FFP3 i FFP2, a także maseczek włókninowych i chirurgicznych.

Po każdym wyjeździe do pacjenta z podejrzeniem choroby zakaźnej (w tym koronawirusa), stosowany jest proces dezynfekcji ambulansu oraz utylizowane są używane sprzęty jednorazowego użytku. Stacja wyznaczy ambulans/-e tylko na potrzeby transportu pacjentów z podejrzeniem koronawirusa, jeśli zaistnieje taka potrzeba.

Co to znaczy, że ktoś miał kontakt z osobą zakażoną nowym koronawirusem?

  •  pozostawał w bezpośrednim kontakcie z osobą chorą lub w kontakcie w odległości mniej niż 2 metrów przez ponad 15 minut,
  •  prowadził rozmowę z osobą z objawami choroby twarzą w twarz przez dłuższy czas,
  •  osoba zakażona należy do grupy najbliższych przyjaciół lub kolegów,
  •  ktoś mieszkał w tym samym gospodarstwie domowym, co osoba chora, w tym samym pokoju internatu szkolnego.

Osoby z kontaktu NIE są uważane za zakażone i jeżeli czują się dobrze i nie mają objawów choroby, jest mało prawdopodobne, aby rozprzestrzeniły infekcję na inne osoby, jednak zaleca im się:

  •  pozostanie w domu lub w pokoju wieloosobowym w szkole z internatem przez 14 dni od ostatniego kontaktu z osobą chorą i prowadzenie samoobserwacji - codzienny pomiar temperatury i świadome zwracanie uwagi na swój stan zdrowia,
  •  poddanie się monitoringowi pracownika stacji sanitarno-epidemiologicznej w szczególności udostępnienie numeru telefonu w celu umożliwienia codziennego kontaktu i przeprowadzenia wywiadu odnośnie stanu zdrowia,
  •  jeżeli w ciągu 14 dni samoobserwacji wystąpią następujące objawy (gorączka, kaszel, duszność, problemy z oddychaniem), należy bezzwłocznie, telefonicznie powiadomić stację sanitarno-epidemiologiczną lub zgłosić się bezpośrednio do oddziału zakaźnego lub oddziału obserwacyjno-zakaźnego, gdzie określony zostanie dalszy tryb postępowania medycznego.

Jeśli wyniki testów na obecność koronawirusa są ujemne u osoby zakażonej, z którą osoba poddana kwarantannie domowej miała kontakt – państwowy inspektor sanitarny podejmuje
decyzje o wcześniejszym zdjęciu kwarantanny.

Osoby, które nie miały bliskiego kontaktu:

  •  Rodzina i przyjaciele, którzy nie mieli bliskiego kontaktu z osobą chorą, nie muszą podejmować żadnych środków ostrożności ani wprowadzać żadnych zmian we własnych aktywnościach, takich jak uczęszczanie do szkoły czy pracy, chyba, że źle się poczują.
  •  W przypadku złego samopoczucia powinni telefonicznie powiadomić stację sanitarno-epidemiologiczną, aby rozważyć, czy potrzebują dalszej oceny.
  •  Poza osobami, które są zdefiniowane jako te, które miały bliski kontakt, reszta szkoły nie musi podejmować żadnych środków ostrożności, ani wprowadzać żadnych zmian we własnych zajęciach w placówkach edukacyjnych. Jeśli źle się poczują, poddane zostaną kwalifikacji, w zależności od objawów. To zalecenie dotyczy personelu dydaktycznego i dzieci z klasy i placówki, które nie przebywali w bliskim otoczeniu z osobą chorą.
  •  Decyzja, do jakiej grupy kontaktu należą uczniowie i pracownicy powinna zostać podjęta w kontakcie ze służbami sanitarnymi, personelem szkoły, uczniem i jego opiekunami prawnymi.

Obecnie nie ma uzasadnienia dla podejmowania nadmiernych działań takich jak kwarantanna dla wszystkich osób powracających z regionów, w których stwierdzono z utrzymującą się transmisją koronawirusa np. Włoch, czy odmawianie udziału w zajęciach szkolnych oraz zamykanie szkół.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

ReklamaRadio Bon Ton Nowy telefon
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
test