Poznaliśmy wyniki ostatnich dwóch pacjentów, którzy przebywali w szpitalach na Lubelszczyźnie. Chodzi o osoby z Chełma i Tomaszowa. W obu przypadkach wyniki są ujemne. Pacjentka hospitalizowana w chełmskim szpitalu może wrócić do domu.
Czy chełmski magistrat jest przygotowany na sytuację kryzysową mówi prezydent Chełma Jakub Banaszek:
Obecnie pod nadzorem epidemiologicznym sanepidu znajduje się 176 osób z naszego województwa. Jedna jest objęta kwarantanna domową.
Według danych na środę (04.03.2020 r.) po południu w Polsce 65 osób jest hospitalizowanych w związku z podejrzeniem koronawirusa, w tym jedna, u której potwierdzono zarażenie, 349 osób poddano kwarantannie domowej, a 4540 zostało objętych nadzorem sanepidu pod kątem obserwacji zarażenia koronawirusem.
Wojewoda odwołuje imprezy masowe
Wojewoda Lubelski Lecha Sprawka podjął decyzję o przeprowadzeniu następujących imprez sportowych bez udziału publiczności:
- Mecz piłkarski Górnik Łęczna – Widzew Łódź – 8 marca 2020 r.;
- Mecz piłkarski Motor Lublin – Chełmianka Chełm – 7 marca 2020 r.;
- Mecz piłkarski Stal Kraśnik – Orlęta Radzyń Podlaski – 8 marca 2020 r.;
- Mecz piłkarski Hetman Zamość – Avia Świdnik – 7 marca 2020 r.;
- Mecz piłkarski Wisła Puławy – Sokół Sieniawa – 7 marca 2020 r.
Ponadto, Wojewoda Lubelski odwołał: Targi Edukacyjne 2020 (5-6 marca 2020 r.), a także zdecydował o przeniesieniu Konferencji Informatycznej „Check IT” z 11 marca 2020 r. na 21 października 2020 r. oraz Wystawy Roślin Owadożernych „Atak Gigantów” i wystawy storczyków, bonsai i sukulentów z 14-15 marca 2020 r. na 6-7 czerwca 2020 r.
Infolinia PZU
W związku z zagrożeniem koronawirusem PZU uruchamia infolinię, za pomocą której będzie można się skonsultować z lekarzem i uzyskać porady - poinformowała spółka w środę komunikacie. Pomoc będą mogli uzyskać wszyscy, nie tylko klienci PZU. Każdy będzie mógł uzyskać poradę pod numerem telefonu 22 505 11 88. Lekarz skonsultuje się z pacjentem telefonicznie lub przeprowadzi wideokonsultacje.
Zalecenia Ministerstwa Zdrowia
Z punktu widzenia zagrożenia epidemiologicznego, Główny Inspektor Sanitarny nie zaleca podróżowania do Chin, Hongkongu oraz Korei Południowej, Włoch, Iranu, Japonii, Tajlandii, Wietnamu, Singapuru i Tajwanu.
Najbardziej narażone na rozwinięcie ciężkiej postaci choroby i zgon są osoby starsze, z obniżoną odpornością, którym towarzyszą inne choroby, w szczególności przewlekłe.
Wirus przenosi się drogą kropelkową. Aktualnie nie ma szczepionki przeciw nowemu koronawirusowi. Można natomiast stosować inne metody zapobiegania zakażeniu, zaprezentowane poniżej. Metody te stosuje się również w przypadku zapobiegania innym chorobom przenoszonym drogą kropelkową np. grypie sezonowej (w przypadku której, szczyt zachorowań przypada w okresie od stycznia do marca każdego roku).
ZALECENIA
Często myj ręce
Często myj ręce używając mydła i wody, a jeśli nie masz do nich dostępu, używaj płynów/żeli na bazie alkoholu (min. 60%).
Dlaczego? Mycie rąk ww. metodami zabija wirusa, jeśli znajduje się on na rękach.
Stosuj odpowiednie zasady ochrony podczas kaszlu i kichania
Podczas kaszlu i kichania zakryj usta i nos zgiętym łokciem lub chusteczką – natychmiast wyrzuć chusteczkę do zamkniętego kosza i umyj ręce używając mydła i wody, a jeśli nie masz do nich dostępu – płynów/żeli na bazie alkoholu (min. 60%).
Dlaczego? Zakrycie ust i nosa podczas kaszlu i kichania zapobiega rozprzestrzenianiu się zarazków i wirusów. Jeśli kichasz lub kaszlesz w dłonie, możesz zanieczyścić przedmioty lub dotykane osoby.
Zachowaj bezpieczną odległość
Zachowaj co najmniej 1 metr odległości między sobą a innymi ludźmi, szczególnie tymi, którzy kaszlą, kichają i mają gorączkę.
Dlaczego? Gdy ktoś zarażony wirusem powodującym chorobę układu oddechowego, taką jak COVID-19, kaszle lub kicha, wydala pod ciśnieniem małe kropelki śliny i śluzu zawierające wirusa. Jeśli jesteś zbyt blisko, istnieje ryzyko, że możesz wdychać wirusa.
Unikaj dotykania oczu, nosa i ust
Dlaczego? Dłonie dotykają wielu powierzchni, które mogą być skażone wirusem. Jeśli dotkniesz oczu, nosa lub ust zanieczyszczonymi rękami, możesz przenieść wirusa z powierzchni na siebie.
Jeśli masz gorączkę, kaszel, trudności w oddychaniu, zasięgnij pomocy medycznej
Jeśli masz gorączkę, kaszel, trudności w oddychaniu, zasięgnij pomocy medycznej zgodnie z informacją zamieszczoną na stronie tutaj.
Dlaczego? Objawy ze strony układu oddechowego z towarzyszącą gorączką mogą mieć wiele przyczyn np. wirusową (wirusy grypy, adenowirusy, rynowirusy, koronawirusy, wirusy paragrypy) czy bakteryjną (pałeczka Haemophilus influenzaea, pałeczka krztuśca, chlamydia, mykoplazama).
Jeśli masz łagodne objawy ze strony układu oddechowego i nie podróżowałeś do Chin
Jeśli masz łagodne objawy ze strony układu oddechowego i nie podróżowałeś do Chin, pamiętaj o stosowaniu podstawowych zasad ochrony podczas kaszlu, kichania oraz higieny rąk i pozostań w domu do czasu powrotu do zdrowia, jeśli to możliwe.
Chroń siebie i innych przed zachorowaniem
Podejrzenie zakażenie SARS-Cov-2 jest powiązane:
– z podróżowaniem po obszarze Chin, w którym zgłoszono przypadki zakażenia SARS-Cov-2,
lub
– bliskim kontaktem z kimś, kto podróżował po Chinach i ma objawy ze strony układu oddechowego.
Zachęcamy do zapoznania się informacjami zamieszczanymi na stronie internetowej Głównego Inspektoratu Sanitarnego, m.in. z „Komunikatem dla podróżujących”, „Zasadami postępowania z osobami podejrzanymi o zakażenie nowym koronawirusem 2019-nCoV MEDYCZNE”oraz „Zasadami postępowania z osobami podejrzanymi o zakażenie nowym koronawirusem 2019-nCoV W PODRÓŻY LOTNICZEJ ”.
Maseczki
Nie zaleca się używania masek na twarz przez zdrowych ludzi w celu zapobieżenia rozprzestrzenianiu się SARS-Cov-2
Noszenie maseczki zasłaniającej usta i nos może pomóc ograniczyć rozprzestrzenianie się niektórych chorób układu oddechowego. Jednak stosowanie samej maseczki nie gwarantuje powstrzymania infekcji i powinno być połączone ze stosowaniem innych środków zapobiegawczych, w tym higieną rąk i zasadami ochrony podczas kaszlu czy kichania (patrz wyżej) oraz unikaniem bliskiego kontaktu z innymi ludźmi (co najmniej 1 metr odległości). Światowa Organizacja Zdrowia doradza racjonalne stosowanie maseczek.
Używaj maseczek tylko wtedy, gdy masz objawy ze strony układu oddechowego (kaszel lub kichanie), podejrzewasz u siebie infekcję SARS-Cov-2 przebiegającą z łagodnymi objawami lub opiekujesz się osobą z podejrzeniem infekcji SARS-Cov-2.
Sprzęt ochrony układu oddechowego powinien być oznakowany znakiem CE, który potwierdza, że został prawidłowo zaprojektowany i skonstruowany, wykonany z właściwych materiałów.
Szpitale województwo lubelskie:
- Biłgoraj, Arion Szpitale Sp. Z o.o., ul. Pojaska 5
- Lublin, Samodzielny Nr.1, ul. Staszica 16
- Lublin, Samodzielny Publiczny Szpital Wojewódzki im. Jana Bożego, ul. Mieczysława Biernackiego 9
- Chełm, Samodzielny Publiczny Wojewódzki Szpital Specjalistyczny, ul. Szpitalna 53b/Paw.B
- Łuków, Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej, ul. Dr. Andrzeja Rogalińskiego 3
- Puławy, Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej, ul. Józefa Bema 1
- Tomaszów Lubelski, Samodzielny Publiczny Zespół Opieki Zdrowotnej, Al. Grunwaldzkie 1
- Biała Podlaska, Wojewódzki Szpital Specjalistyczny, ul. Terebelska 57-65
Napisz komentarz
Komentarze