Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama dotacje rpo

Chełm: Koronawirus. Zasady kwarantanny domowej i zbiorowej w województwie lubelskim

Od 15 marca br. po powrocie do Polski każda osoba jest zobowiązana odbyć obowiązkową 14-dniową kwarantannę (decyzja administracyjna). Za nieprzestrzeganie kwarantanny grozi mandat karny w wysokości 5000 zł.
Chełm: Koronawirus. Zasady kwarantanny domowej i zbiorowej w województwie lubelskim

Podstawową formą kwarantanny jest kwarantanna domowa. Odbywa się ją pod adresem, który został podany w karcie lokalizacyjnej.

W przypadku zgłoszenia przez osoby powracające z zagranicy funkcjonariuszowi Straży Granicznej potrzeby odbycia kwarantanny zbiorowej (jeśli nie ma możliwości odbycia kwarantanny w domu), funkcjonariusz Straży Granicznej kontaktuje się z Państwowym Powiatowym Inspektorem Sanitarnym, który w porozumieniu ze starostwem powiatowym wskazuje miejsce przygotowane do odbywania kwarantanny zbiorowej na terenie powiatu. Podczas odbywania kwarantanny zbiorowej należy stosować się do poleceń i wytycznych przekazywanych przez służby.

Na chwilę obecną w starostwach na terenie województwa lubelskiego jest przygotowanych kilkadziesiąt miejsc do przyjmowania osób do kwarantanny zbiorowej od zaraz. Miejsca te znajdują się we wszystkich powiatach województwa lubelskiego. W przypadku zaistnienia takiej potrzeby, liczba miejsc do kwarantanny zbiorowej będzie rozwijana w oparciu o dostępne pomieszczenia spełniające wymogi do odbycia kwarantanny. 

Miejsca do prowadzenia kwarantanny zbiorowej w Chełmie:

1. Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji, Pokoje Noclegowe przy ul. I Pułku Szwoleżerów 15a, powierzchnia pomieszczeń 180 mkw., szacunkowa liczba osób do przyjęcia – 60;

2. Zespół Wychowania i Pomocy Psychologiczno-Pedagogicznej Nr 2 (Bursa Międzyszkolna) przy ul. Powstańców Warszawy 8, powierzchnia pomieszczeń 990 mkw., szacunkowa liczba osób do przyjęcia – 330;

Jeśli kwarantanna jest odbywana w domu, należy stosować się do poniższych zaleceń:

  • Nie opuszczać domu i nie wychodzić do sklepu, nie spotykać się z innymi osobami i nie zapraszać ludzi do domu. Jeśli pod opieką są zwierzęta, to w miarę możliwości na czas trwania kwarantanny należy przekazać je pod opiekę rodzinie lub znajomym. Jeśli nie ma takiej możliwości, należy zwróć się telefonicznie o pomoc do gminy.
  • Jeśli ktoś mieszka z rodziną, należy w miarę możliwości ograniczyć z nią kontakt i zachować bezpieczny odstęp wynoszący minimum 2 metry.
  • Należy używać oddzielnych naczyń niż pozostałe osoby przebywające w mieszkaniu. Jeśli jest możliwość, należy korzysta z osobnej łazienki/toalety niż pozostali domownicy, a jeśli nie ma takiej możliwości, po skorzystaniu z toalety/łazienki należy zdezynfekować ją dostępnym środkiem czystości.
  • Należy wietrzyć mieszkanie kilka razy dziennie, zachowa zasady higieny, często myć ręce i dezynfekować powierzchnie dotykowe takie jak: blaty, klamki, ekrany telefonów. Należy monitorować temperaturę ciała minimum 2 razy dziennie.
  • Należy udzielać informacji o swoim stanie zdrowia dzwoniącym pracownikom Inspekcji Sanitarnej. W weryfikacji przestrzegania kwarantanny pomagają funkcjonariusze policji, którzy weryfikują pozostanie w domu podczas kwarantanny.
  • W przypadku wystąpienia gorączki, kaszlu lub duszności należy niezwłocznie skontaktować się telefoniczne ze stacją sanitarno-epidemiologiczną lub zgłosić się na oddział zakaźny, unikając transportu publicznego. W przypadku potrzeby skontaktowania się z lekarzem POZ, należy skorzystać z teleporady; lekarz może wystawić e-receptę i e-zwolnienie. Lista placówek POZ udzielających teleporad jest dostępna na stronie NFZ: bit.ly/teleporady-lista.

Więcej informacji można uzyskać na www.gov.pl/koronawirus oraz dzwoniąc na infolinię NFZ: 800 190 590.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklamadotacje rpo
Reklama
Reklama
Reklama
test