Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama dotacje rpo

Wielkanoc: Nie będzie tradycyjnego święcenia pokarmów w kościołach, za to nie wyklucza się spowiedzi

Koronawirus zmieni tradycyjne obchodzenie Triduum Paschalnego w Polsce. Prezydium Episkopatu Polski wydało zalecenia dla biskupów.
Wielkanoc: Nie będzie tradycyjnego święcenia pokarmów w kościołach, za to nie wyklucza się spowiedzi

"Nie ma możliwości przeniesienia terminu Wielkanocy, ponieważ jest ona centrum Roku Liturgicznego" - czytamy w specjalnym dekrecie sporządzonym na polecenie papieża Franciszka. Biskupi diecezjalni będą mieli jednak możliwość przełożenia mszy św. Krzyżma w Wielki Czwartek - podaje Katolicka Agencja Informacyjna.

"Kościół Powszechny znalazł się w nadzwyczajnej sytuacji. Pierwszy raz od wielu wieków Ojciec Święty będzie sprawował Liturgię Wielkiego Tygodnia bez szerszego udziału wiernych, z wyjątkiem asysty liturgicznej. Z głęboką wiarą w Bożą obecność oraz w poczuciu wielkiej odpowiedzialności za zdrowie i życie wiernych Kościoła w Polsce, Prezydium Konferencji Episkopatu Polski proponuje Biskupom Diecezjalnym wskazania odnośnie do sprawowania czynności liturgicznych w najbliższych tygodniach" - czytamy w dokumencie.

Wg wskazań Prezydium EP dla bskupów, w Wielki Czwartek kapłani będą mogli koncelebrować mszę w kościołach katedralnych i parafialnych, ale bez udziału wiernych. Opuszcza się także obmywanie stóp i przeniesienie Najświętszego Sakramentu do ciemnicy. Biskupi podkreślili, że nocna adoracja Najświętszego Sakramentu w Wieki Piątek może być okazją dla wiernych do przeżywania w odpowiednio małej grupie tajemnicy paschalnej. Z kolei w Wielką Sobotę zachęcili do korzystania z możliwości adoracji Najświętszego Sakramentu w Grobie Pańskim. Prezydium Konferencji Episkopatu Polski nie zaleca organizowania tradycyjnego święcenia pokarmów. Zamiast tego proponuje obrzęd błogosławieństwa posiłku w domu, przed śniadaniem wielkanocnym. W dekrecie zapisano także, że wiernym cierpiącym na koronawirusa udziela się odpustu specjalnego.

Watykańska Kongregacja Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów podjęła także decyzję o możliwości przeniesienia na późniejszy termin procesji i wszelkich innych przejawów pobożności Wielkiego Tygodnia i Triduum Paschalnego. Jako możliwą datę wskazano 14 i 15 września.

Spowiedź indywidualna jeżeli nie będzie przeciwwskazań służb sanitarnych. Nie jest możliwa spowiedź przez środki komunikacji elektronicznej

Drugie przykazanie kościelne nakazuje wiernym „Przynajmniej raz w roku przystąpić do sakramentu pokuty”, zgodnie z prawem Kościoła (KPK kan. 989: „Każdy wierny, po osiągnięciu wieku rozeznania, obowiązany jest przynajmniej raz w roku wyznać wiernie wszystkie swoje grzechy ciężkie”).

W polskiej tradycji istnieje zwyczaj, że dokonuje się to najczęściej w okresie Wielkiego Postu przy okazji rekolekcji. Każdy wierny może jednak sam zdecydować, kiedy wypełni obowiązek wynikający z tego przykazania. Zachęcamy jednak Biskupów Diecezjalnych, aby – jeśli nie ma przeciwwskazań ze strony służb sanitarnych – zachęcali księży, by już teraz stwarzali wiernym możliwość do spowiedzi indywidualnej.

Chociaż właściwym miejscem sprawowania spowiedzi jest konfesjonał (KPK kan. 964-§ 1-2), to z uzasadnionej przyczyny spowiedź może się odbyć poza konfesjonałem (KPK kan. 964 § 3). W obecnych warunkach można sprawować ten sakrament np. w kościele, w kaplicy, w zakrystii, w sali katechetycznej, w biurze parafialnym lub w innym godnym miejscu, pozwalającym na zachowanie prywatności i zasad bezpieczeństwa.

Wierny ma prawo przyjąć Komunię Świetą do ust. Kościół musi zachować zasady higieny

W dekrecie przypomina się, że „każdy wierny zawsze ma prawo według swego uznania przyjąć Komunię Świętą do ust” (Kongregacja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, „Redemptionis Sacramentum”, Instrukcja o tym, co należy zachowywać, a czego unikać w związku z Najświętszą Eucharystią, 25.03.2004, nr 92).

W związku z tym nikomu nie można nakazywać przyjęcia Komunii Świętej na rękę, można tylko do tego zachęcać (zgodnie z zarządzeniem Rady Stałej KEP z dn. 12.03.2020). Należy tak organizować udzielanie Komunii Świętej, aby nie naruszyć wrażliwości osób mających trudność w przyjęciu Komunii Świętej na rękę. Jeśli część wiernych przyjmuje Komunię Świętą na rękę, a część do ust, jest wskazane, aby obu grupom Komunii udzielali różni szafarze lub też by osoby przyjmujące Komunię do ust przyjmowały ją po osobach przyjmujących Komunię na rękę. Wiernych przyjmujących Komunię Świętą na rękę zachęca się, by uprzednio, w miarę możliwości, zdezynfekowali sobie dłonie.

"Dziękujemy wszystkim Księżom Biskupom za podejmowanie niełatwych, ale koniecznych decyzji, w duchu jedności i tradycji Kościoła, których celem jest dobro duchowe wiernych oraz troska o ich zdrowie i życie." - podpisali się Abp Stanisław Gądecki, Arcybiskup Metropolita Poznański, Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, Wiceprzewodniczący Rady Konferencji Episkopatów Europy, Abp Marek Jędraszewski, Arcybiskup Metropolita Krakowski, Zastępca Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski, Bp Artur Miziński, Sekretarz Generalny Konferencji Episkopatu Polski

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklamadotacje rpo
Reklama
Reklamadotacje rpo
Reklama
test