Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Luxmed życzenia
Reklama Stachniuk Optyk

ZUS: Dzieci nadal w domu – co z zasiłkiem na opiekę?

Rodzice, którzy wykorzystali już cały dodatkowy zasiłek opiekuńczy, mogą złożyć wniosek o wypłatę świadczenia na kolejny okres. Zostanie rozpatrzony po wejściu w życie nowelizowanych przepisów.
ZUS: Dzieci nadal w domu – co z zasiłkiem na opiekę?

Zgodnie przyjętą w marcu specustawą w przypadku zamknięcia przedszkola, żłobka lub szkoły z powodu koronawirusa rodzice mogą skorzystać z dodatkowego 14-dniowego zasiłku opiekuńczego na opiekę na dzieckiem młodszym niż 8 lat. W związku z decyzją o dalszym zamknięciu placówek oświatowych do Świąt Wielkanocnych, trwają prace nad wydłużenie m tego zasiłku o kolejne dni. Nowe rozwiązania mają obowiązywać z mocą wsteczną od 26 marca.

W tej sytuacji rodzice mogą wystąpić o dodatkowy zasiłek opiekuńczy na dalszy okres, nawet jeśli wyczerpali dotychczasowe 14 dni świadczenia. Formalności wyglądają tak samo jak dotychczas. Rodzic wypełnia więc proste oświadczenie, w którym wskazuje okres opieki nad dzieckiem. Taki wniosek zostanie rozpatrzony po wejściu w życie znowelizowanych przepisów.

Rodzice mogą również skorzystać z obowiązującego od dawna zasiłku opiekuńczego na ogólnych zasadach. Mają do dyspozycji 60 dni takiego zasiłku w roku kalendarzowym. Mogą go wykorzystać między innymi w przypadku konieczności opieki nad zdrowym dzieckiem do lat 8, gdy doszło do nieprzewidzianego zamknięcia jego żłobka, przedszkola lub szkoły. W tym celu trzeba wypełnić wniosek na formularzu Z-15A i dołączyć do niego oświadczenie o zamknięciu placówki oświatowej dziecka. Po wejściu w życie nowych przepisów specustawy, okres ten będzie rozliczony jako dodatkowy zasiłek opiekuńczy. Tym samym nie pomniejszy puli 60 dni standardowego zasiłku opiekuńczego.

Pracownik przekazuje dokumenty do pracodawcy, a osoba zatrudniona na umowę-zlecenia – do zleceniodawcy. Natomiast osoby prowadzące własną działalność gospodarczą przesyłają je bezpośrednio do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych i mogą to zrobić przez internet, za pomocą Platformy Usług Elektronicznych ZUS. Szczegółowe informacje i formularze są na stronie www.zus.pl.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Pat 26.03.2020 22:57
A skąd ja mam wziąć zaświadczenie że szkoła zamknięta? Przecież każda jest zamknięta albo wy nie umiecie pisać albo ja czytać

gość 26.03.2020 23:02
Chyba nie umiesz czytać - piszą o oświadczeniu, a nie zaświadczeniu.

Gabryśka 26.03.2020 12:25
Dziecko gdy ma 10 lat to co wtedy? Jest juz samodzielne? Oswiadczam wszem i wobec, że nie jest. Co moge zrobic?

gość 26.03.2020 23:01
siąść i płakać

ReklamaRafał Stachura życzenia
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: zeciaTreść komentarza: Wtargnięcie na posesję to bezprawne wejście na prywatny teren, karane na podstawie art. 193 KK. Obejmuje przekroczenie granicy lub pozostanie mimo wezwania do wyjścia. Właściciel może wezwać policję, która ukara sprawcę mandatem (do 500 zł) lub skieruje sprawę do sądu (grzywna, ograniczenie wolności). Dokumentacja, np. nagrania, jest kluczowa. W obronie koniecznej można użyć siły, ale tylko w granicach rozsądku. Tablice ostrzegawcze i monitoring zmniejszają ryzyko wtargnięć. Właściciel powinien działać zgodnie z prawem, unikając nadmiernej reakcji, by nie narazić się na konsekwencje. Skuteczna ochrona to prewencja i szybkie zgłoszenie na policję. https://www.nowin.pl/2024/01/11/czym-jest-wtargniecie-na-posesje-jak-wlasciciel-moze-sie-bronic/Data dodania komentarza: 16.04.2025, 15:57Źródło komentarza: Czym właściwie jest teren prywatny i jak zadbać o jego zabezpieczenie?Autor komentarza: Z podziwem i miłością - Marysia :)Treść komentarza: Ola jest cudowną artystką, ale też wspaniałą, ciepłą i pełną spokoju osobą. Miałam przyjemność poznać ją osobiście — powiedziałabym nawet, że bardzo dobrze, bo jestem jej młodszą siostrą. Niesamowite jest obserwować, jak bardzo się rozwinęła i jak ogromne postępy nieustannie robi. Widziałam, jak podczas pandemii zaczynała swoją przygodę z malarstwem, i wiem, że wkłada w to całe swoje serce — i to jest piękne. Jest szczera w tym, co robi, co sprawia, że jej sztuka jest tak wartościowa. Spokój i piękno bijące z jej duszy idealnie współgrają z jej twórczością. Jestem z niej dumna i niesamowicie mnie wzrusza. Każdy etap, przez który przechodzi, i sposób, w jaki to robi, jest dla mnie ogromną inspiracją.Data dodania komentarza: 11.04.2025, 23:29Źródło komentarza: Gość Radia Bon Ton - Aleksandra Krawczuk vel Walczuk (malarka)Autor komentarza: infantylna autorkaTreść komentarza: Infantylne pytania.Data dodania komentarza: 10.04.2025, 13:55Źródło komentarza: Miasto Na Fali - odc. 143.Autor komentarza: albekTreść komentarza: Na szczęście nie pojawi się nic!Data dodania komentarza: 10.04.2025, 13:53Źródło komentarza: Miasto Na Fali - odc. 146.Autor komentarza: Radio Bon TonTreść komentarza: Zdjęciami darów od mieszkańców dla muzeum przekazanych w 1969 roku niestety nie dysponujemy.Data dodania komentarza: 25.03.2025, 09:56Źródło komentarza: Kroniki miasta 20.03.2025 Dary mieszkańców dla chełmskiego muzeum
Reklama
Reklama
Reklama
test