Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama Stachniuk Optyk

Chełm: Powstanie więcej miejsc izolacji pacjentów nie wymagających hospitalizacji

16 mieszkańców Lubelszczyzny przebywa w tzw. izolatoriach kat. 'B'. W województwie takich miejsc jest osiem. Zostały utworzone przy szpitalach w Puławach, Łukowie, Białej Podlaskiej, Lublinie, Tomaszowie Lubelskim, Biłgoraju oraz w Chełmie.
Chełm: Powstanie więcej miejsc izolacji pacjentów nie wymagających hospitalizacji

Niektóre hotele, hostele, akademiki i sanatoria zmienią się w specjalne izolatoria. Będą w nich przebywać m.in. osoby, które nie mogą odbyć kwarantanny w domu, aby nie narażać na zakażenie koronawirusem najbliższych. Izolowani pacjenci będą mieć zapewnioną opiekę medyczną i posiłki. Za pobyt w izolatorium zapłaci Narodowy Funduszu Zdrowia. Obiekty, które będą pełnić rolę izolatoriów wskażą wojewodowie. Chodzi o to, aby znajdowały się blisko szpitali jednoimiennych lub innych szpitali zakaźnych i placówek, które dysponują oddziałami zakaźnymi. To właśnie personel medyczny tych szpitali będzie opiekował się izolowanymi pacjentami.

Przepisy mówią, że każdy izolowany pacjent musi mieć zapewnione:

  • osobny pokój z łazienką
  • opiekę medyczną na miejscu w izolatorium i łączność telefoniczną z personelem medycznym lub personelem izolatorium
  • trzy posiłki dziennie.

Jeśli izolowany pacjent, ze względu na wiek lub stan zdrowia, wymaga opieki drugiej osoby, jej pobyt razem z izolowanym jest możliwy. Decyzję w tej sprawie podejmuje lekarz kierujący pacjenta do izolatorium. Pacjent opuszcza izolatorium wyłącznie na podstawie wypisu, po uzyskaniu dwukrotnego wyniku ujemnego testów diagnostycznych. Pomieszczenia, które zajmował, po wypisaniu każdorazowo będą szczegółowo dezynfekowane i przygotowane na przyjęcie nowych osób.

Do izolatorium będą kierowane:

  • osoby chore na infekcję COVID-19 o łagodnym przebiegu, nie wymagające leczenia w szpitalu
  • osoby, u których podejrzewa się zachorowanie (zostały skierowane przez lekarza do leczenia lub diagnostyki laboratoryjnej w kierunku wirusa SARS-CoV-2 w izolacji poza szpitalem)
  • osoby, którym lekarz zlecił izolację w domu, ale ze względu na możliwość zakażenia bliskich z grupy podwyższonego ryzyka (np. osoby starsze, z obniżoną odpornością), nie powinny w nim przebywać
  • osoby, którym lekarz zlecił izolację w domu, lecz z innych przyczyn nie mogą poddać się jej w miejscu zamieszkania.

Na lubelszczyźnie powstaną izolatoria - "poczekalnie"

Jak tłumaczy wojewoda lubelski Lech Sprawka - w izolatoriach przebywają ci pacjenci, którzy maja pozytywny wynik, ale nie wymagają hospitalizacji. Są dwie kategorie izolatoriów - kat. 'A' - izolatorium dla osób, które są podejrzane o zakażenie koronawirusem i w takim miejscu czekają na wynik testu. To rodzaj "poczekalni" -  aby kierować do leczenia w szpitalu zakaźnym tylko faktycznie zakażonych koonawirusem pacjentów.

Z kolei izolatoria kat. 'B' to miejsca w szpitalach, gdzie przebywają pacjenci ze stwierdzonym pozytywnym wynikiem zakażenia koronawirusem, ale są albo bez objawów, albo z niewielkimi objawami, które nie stanowią zagrożenia życia.

W województwie lubelskim utworzonych zostało 8 izolatoriów kat. 'B', przy szpitalach wojewódzkich. Aktualnie w izolatoriach kat. 'B' w Lublinie, Tomaszowie Lubelskim i Biłgoraju przebywa 16 osób.

Wojewoda lubelski, w porozumieniu z samorządami i dyrektorami szpitali, chce wyłonienia kolejnych izolatoriów, tym razem kat. A, tak aby w województwie powstał pełen system izolatoriów, co ułatwi funkcjonowanie szpitali z oddziałami zakaźnymi.

Oprócz tego - decyzją wojewody - w każdym powiecie zostały wyznaczone miejsca kwarantanny zbiorowej, do których będą trafiać osoby z podejrzeniem zakażenia.  W Chełmie wyznaczono dwa miejsca kwarantanny zbiorowej:

  • Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji, Pokoje Noclegowe przy ul. I Pułku Szwoleżerów 15a, powierzchnia pomieszczeń 180 mkw., szacunkowa liczba osób do przyjęcia – 60;
  • Zespół Wychowania i Pomocy Psychologiczno-Pedagogicznej Nr 2 (Bursa Międzyszkolna) przy ul. Powstańców Warszawy 8, powierzchnia pomieszczeń 990 mkw., szacunkowa liczba osób do przyjęcia – 330;

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: zeciaTreść komentarza: Wtargnięcie na posesję to bezprawne wejście na prywatny teren, karane na podstawie art. 193 KK. Obejmuje przekroczenie granicy lub pozostanie mimo wezwania do wyjścia. Właściciel może wezwać policję, która ukara sprawcę mandatem (do 500 zł) lub skieruje sprawę do sądu (grzywna, ograniczenie wolności). Dokumentacja, np. nagrania, jest kluczowa. W obronie koniecznej można użyć siły, ale tylko w granicach rozsądku. Tablice ostrzegawcze i monitoring zmniejszają ryzyko wtargnięć. Właściciel powinien działać zgodnie z prawem, unikając nadmiernej reakcji, by nie narazić się na konsekwencje. Skuteczna ochrona to prewencja i szybkie zgłoszenie na policję. https://www.nowin.pl/2024/01/11/czym-jest-wtargniecie-na-posesje-jak-wlasciciel-moze-sie-bronic/Data dodania komentarza: 16.04.2025, 15:57Źródło komentarza: Czym właściwie jest teren prywatny i jak zadbać o jego zabezpieczenie?Autor komentarza: Z podziwem i miłością - Marysia :)Treść komentarza: Ola jest cudowną artystką, ale też wspaniałą, ciepłą i pełną spokoju osobą. Miałam przyjemność poznać ją osobiście — powiedziałabym nawet, że bardzo dobrze, bo jestem jej młodszą siostrą. Niesamowite jest obserwować, jak bardzo się rozwinęła i jak ogromne postępy nieustannie robi. Widziałam, jak podczas pandemii zaczynała swoją przygodę z malarstwem, i wiem, że wkłada w to całe swoje serce — i to jest piękne. Jest szczera w tym, co robi, co sprawia, że jej sztuka jest tak wartościowa. Spokój i piękno bijące z jej duszy idealnie współgrają z jej twórczością. Jestem z niej dumna i niesamowicie mnie wzrusza. Każdy etap, przez który przechodzi, i sposób, w jaki to robi, jest dla mnie ogromną inspiracją.Data dodania komentarza: 11.04.2025, 23:29Źródło komentarza: Gość Radia Bon Ton - Aleksandra Krawczuk vel Walczuk (malarka)Autor komentarza: infantylna autorkaTreść komentarza: Infantylne pytania.Data dodania komentarza: 10.04.2025, 13:55Źródło komentarza: Miasto Na Fali - odc. 143.Autor komentarza: albekTreść komentarza: Na szczęście nie pojawi się nic!Data dodania komentarza: 10.04.2025, 13:53Źródło komentarza: Miasto Na Fali - odc. 146.Autor komentarza: Radio Bon TonTreść komentarza: Zdjęciami darów od mieszkańców dla muzeum przekazanych w 1969 roku niestety nie dysponujemy.Data dodania komentarza: 25.03.2025, 09:56Źródło komentarza: Kroniki miasta 20.03.2025 Dary mieszkańców dla chełmskiego muzeum
Reklama
Reklama
Reklama
test