Resort przekazał, że nowe, potwierdzone pozytywnym wynikiem testów laboratoryjnych przypadki dotyczą 98 osób z woj. mazowieckiego, 42 z woj. wielkopolskiego,14 z woj. łódzkiego, 12 z woj. podlaskiego, 11 z woj. dolnośląskiego, ośmiu z woj. małopolskiego, siedmiu z woj. śląskiego, siedmiu z woj. zachodniopomorskiego, czterech z woj. podkarpackiego, czterech z woj. kujawsko-pomorskiego, trzech z woj. lubuskiego, jednej osoby z woj. lubelskiego i jednej osoby z woj. opolskiego.
Ministerstwo poinformowało o śmierci 9 kolejnych osób zakażonych koronawirusem. Są to: 88-letni mężczyzna hospitalizowany w Puławach, 80-letni mężczyzna hospitalizowany w Raciborzu, 82-letnia kobieta hospitalizowana w Częstochowie, 70-letni mężczyzna i 74-letnia kobieta hospitalizowani w Bolesławcu, 65-letni mężczyzna i 97-letnia kobieta hospitalizowani w Warszawie, 68-letni mężczyzna z DPS w Niedabylu, 87-letnia kobieta hospitalizowana w Kędzierzynie-Koźlu. Wszyscy – jak podało MZ – mieli choroby współistniejące.
Łącznie zakażenie koronawirusem potwierdzono dotąd u 4413 osób, z których 107 zmarło.
Województwo lubelskie
Dzisiaj rano Lubelski Urząd Wojewódzki podał informacje o 6 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem w naszym województwie, w tym o dwóch mężczyznach - z Chełma i powiatu chełmskiego. W sumie w powiecie potwierdzono 24 przypadki zakażenia koronawirusem, w Chełmie - 6.
Po południu doszedł jeden nowy przypadek zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2, potwierdzony pozytywnymi wynikami testów laboratoryjnych.
Potwierdzone wyniki zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 dotyczą kobiety w przedziale wieku 21-40 lat z powiatu puławskiego w stanie średnim, która miała styczność z przypadkiem potwierdzonym.
W Samodzielnym Publicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej w Puławach zmarł 88-letni pacjent z infekcją COVID-19 w przebiegu niewydolności wielonarządowej. Pacjent został przyjęty do szpitala w stanie ciężkim z szeregiem chorób współistniejących.
Aktualna sytuacja epidemiologiczna w województwie lubelskim. Stan na dzień 06 kwietnia 2020.
- liczba osób aktualnie objętych nadzorem epidemiologicznym (ostatnia doba): 2414 (190)
- liczba osób aktualnie objętych kwarantanną domową/ (ostatnia doba): 8609 (1411)
- liczba osób aktualnie hospitalizowanych z powodu podejrzenia zakażenia COVID-19 (ostatnia doba): 119 (20)
- liczba przypadków potwierdzonych laboratoryjnie z wynikiem dodatnim: 181
- liczba przebadanych osób w ciągu 24 godzin: 224
- liczba zgonów (ostatnia doba): 7 (1)
- liczba ozdrowieńców/ (ostatnia doba): 37/ (11)
Osoby, które mają potwierdzone zachorowanie na COVID-19 to 181 osób, w wieku:
- 0-20 lat – 26 osoby;
- 21-40 lat – 45 osoby;
- 41-60 lat – 65 osób;
- powyżej 61 roku życia – 45 osób.
Duża część chorych z uwagi na dobry stan zdrowia nie została hospitalizowana i przebywa w izolacji w domach. Stan zdrowia wszystkich osób z potwierdzonym zakażeniem jest nieustanie monitorowany.
Potwierdzone przypadki są to zarówno przypadki zawleczone (powrót z zagranicy, z obszaru występowania wirusa), jak i przypadki rodzime – transmisja z kontaktu w kraju w ogniskach domowych lub zawodowych.
Wszystkie zgłoszenia napływające do Lubelskiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego są weryfikowane i przekazywane do Głównego Inspektora Sanitarnego oraz do Wojewody Lubelskiego i Ministerstwa Zdrowia.
Trwają bardzo intensywne działania wszystkich służb sanitarnych. W ramach prowadzonych dochodzeń epidemiologicznych przez Państwowych Powiatowych Inspektorów Sanitarnych w każdym przypadku podejmowane są (w zależności od oceny sytuacji) działania dotyczące nadzoru epidemiologicznego, kwarantanny, izolacji lub/i hospitalizacji chorego.
W przypadku zgłoszenia podejrzenia zachorowania lub zachorowania prowadzone są działania mające na celu ustalenie wszystkich osób z kontaktu z chorym, określenie liczby osób do objęcia nadzorem epidemiologicznym lub kwarantanną oraz weryfikację laboratoryjną przypadku. Szybkość i skuteczność wdrożenia działań przez Państwową Inspekcję Sanitarną, mających na celu ograniczenie rozprzestrzeniania się wirusa, jest uzależniona od niezwłocznego zgłaszania podejrzeń zachorowań zarówno przez pacjentów, jak i lekarzy, do których trafiają pacjenci.
Bardzo istotne jest odpowiedzialne podejście każdej osoby do stosowania się do zaleceń inspekcji sanitarnej i profesjonalistów medycznych dotyczących zasad postępowania w kwestii przestrzegania higieny - szczególnie właściwego mycia rąk, higieny kaszlu i kichania, unikania dużych skupisk ludzkich.
Wszelkie aktualne informacje na temat koronawirusa są aktualizowane i dostępne na stronach Głównego Inspektoratu Sanitarnego i Ministerstwa Zdrowia:
? https://www.gov.pl/web/koronawirus
? https://gis.gov.pl/
Napisz komentarz
Komentarze