364 mieszkańców Lubelszczyzny zostało przebadanych ostatniej doby pod kątem zakażenia koronawirusem. Testy do tej pory wykonywały trzy laboratoria z naszego regionu: Wojewódzkiej Stacji Sanepidu w Lublinie, Wojskowego Instytutu Higieny i Epidemiologii w Puławach oraz lubelskiego Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa. Testów będzie więcej, bo dziś zaczyna działać kolejne laboratorium - na Uniwersytecie Medycznym, gdzie będą badane próbki pobrane od osób z podejrzeniem zakażenia koronawirusem. Na etapie wdrażania zaplanowano wykonywanie 100 testów dziennie, ich liczba ma się zwiększyć po uruchomieniu drugiej linii diagnostycznej.
Nowo powstałe laboratorium koronawirusa ma przyśpieszyć i usprawnić diagnozowanie podejrzanych o zakażenie SARS-CoV-2 pacjentów, hospitalizowanych w lecznicach lubelskiego Uniwersytetu Medycznego, gdzie jest 2 tys. łóżek, a także innych szpitalach Lublina i województwa. Będzie czwartą w regionie tego typu placówką. Obecnie istnieją laboratoria w Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej i Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Lublinie oraz Ośrodku Diagnostyki i Zwalczania Zagrożeń Biologicznych WIHE w Puławach.
To nie wszystko. Od czwartku 23 kwietnia - każdy z nas będzie mógł się przebadać. Kompleksowe testy (serologiczny i genetyczny) wykrywające covid-19 oferuje Poznańskie Centrum Badań DNA. Za badania trzeba będzie jednak zapłacić. Koszt testu genetycznego to 399 złotych, koszt szybkiego testu serologicznego 79.
Jak twierdzą polscy naukowcy, na co dzień zajmujący się wirusologią, żeby jak najszybciej zapanować nad sytuacją, w Polsce powinno wykonywać się od 10 do 15 tysięcy badań dziennie.
Napisz komentarz
Komentarze