Na Listę Produktów Tradycyjnych trafiły już 223 smakołyki z województwa lubelskiego, co stanowi ponad 11% całego spisu, liczącego niespełna 2000 pozycji!. Liczba ta daje nam drugie miejsce w chlubnym rankingu województw najlepiej dbających o swoje dziedzictwo kulinarne.
W ostatnim czasie ogólnopolska Lista Produktów Tradycyjnych powiększyła się o kolejne 7 rarytasów związanych z naszym regionem. Są to:
- Pełnoziarniste mąki z Zabłocia – 14.01.2020 r.
- Jabłka, gruszki, śliwki suszone z Wandalina – 02.02.2020 r.
- Jabłuszko lubelskie w cieście – 12.02.2020 r.
- Buraczak (przaśniak) lubelski – 12.02.2020 r.
- Karp wędzony z Bełżca – 27.03.2020 r.
- Herbatka owocowa z malinami z Wandalina – 01.04.2020 r.
- Pierogi z farszem z karpia – 01.04.2020 r.
Produkt Tradycyjny kształtuje się w ciągu pokoleń, w rezultacie czego staje się dobrem wspólnym danego regionu i zostaje utrwalony w świadomości społecznej.Utożsamiany z Lubelszczyzną smakołyk, oparty na bezcennych przepisach naszych babć, ma pozytywny wpływ na promocję tradycji i kultury województwa. Produkty takie to prawdziwe skarby kuchni regionalnej.
Zestawienie znajduje się na stronie internetowej Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Lista Produktów Tradycyjnych ma na celu pogłębienie wiedzy konsumentów na temat tradycyjnej żywności i regionalnego dziedzictwa kulturowego oraz zwiększenie ich zainteresowania tego typu produktami. Podstawą wpisu jest tradycja wytwarzania, wynosząca co najmniej 25 lat. Udowodnić to należy za pomocą przekazów źródłowych: książek, artykułów prasowych, zdjęć, nagrań, zapisów rozmów z osobami, które były świadkami ich produkcji. Na Listę wpisywane są produkty, których jakość lub wyjątkowe cechy i właściwości wynikają ze stosowania tradycyjnych metod produkcji, stanowią element dziedzictwa kulturowego regionu, w którym są wytwarzane, oraz są elementem tożsamości społeczności lokalnej.
Napisz komentarz
Komentarze