Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama dotacje rpo

Włodawa: Cykliczne warsztaty tradycyjnych pieśni z Polesia Włodawskiego

Towarzystwo dla Natury i Człowieka zaprasza mieszkanki Włodawy i okolic do poznawania i wspólnego śpiewu dawnych pieśni z tych stron. Bezpłatne zajęcia i spotkania będą odbywały się od czerwca do grudnia 2020 we Włodawie i pobliskich miejscowościach.
Włodawa: Cykliczne warsztaty tradycyjnych pieśni z Polesia Włodawskiego

Przedmiotem pracy będą zapomniane już pieśni, znane jedynie z pochodzących sprzed 60 lat nagrań utalentowanych śpiewaczek z Orchówka, Wyryk czy Osowy urodzonych na przełomie XIX i XX w. Główną przewodniczką po tym zapomnianym świecie będzie pani Maria Kałużna z Orchówka, urodzona w 1894 roku, której ogromny repertuar i osobowość utrwalone na archiwalnych taśmach z zasobów Uniwersytetu Marii Curie Skłodowskiej zainspirowały organizatorów do tego projektu.

Będziemy śpiewać pieśni w języku polskim i miejscowej gwarze ukraińskiej. Repertuar obejmie pieśni weselne i towarzyszące innym obrzędom, pieśni o miłości, przyśpiewki stosowne do dobrze zastawionego stołu, kołysanki i kolędy. Wedle czasu i potrzeby.

Miejsce i terminy spotkań ustalimy z zainteresowanymi osobami. Organizując zajęcia poszukamy formy maksymalnie spełniającej wymogi bezpieczeństwa epidemicznego.

Wcześniejsze doświadczenie wokalne ani wysoka samoocena w tej dziedzinie nie są konieczne do udziału. Nawet "zamiłowanie do folkloru" nie jest konieczne - wspólny śpiew tych starych pieśni może być potężną przygodą, nawet jeśli o "ludowiźnie" nie myślisz wcale z sympatią.

Wszystkie zainteresowane zapraszamy do kontaktu [email protected]

Prowadzenie zajęć:

Agnieszka Szokaluk-Gorczyca

Od 20 lat zajmuje się nauką, wykonawstwem, dokumentacją i popularyzacją tradycji śpiewaczych, głównie południowej Lubelszczyzny i Polesia Lubelskiego, wielokrotnie podejmując artystyczną współpracę z wybitymi śpiewaczkami z tych regionów. Uczestniczka wielu projektów edukacyjnych i scenicznych ( m.in. Zespół Fundacji Muzyka Kresów, zespół Ewy Grochowskiej, „Muzyka jednej wsi – Łukowa”, Podróżniczy Kolektyw Skrzypcowy, „Roztocze Kolberga”). Od 2007 prowadzi warsztaty śpiewacze, również w środowiskach lokalnych, często wspólnie z wiejskimi śpiewaczkami (m.in. Janina Chmiel, Zofia Sulikowska, Janina Kowalczuk, zespoły z Łukowej, Osowna, Rozkopaczewa). Współredaktorka encyklopedii MuzykaRoztocza.pl oraz nagradzanych płyt i antologii poświęconych muzyce okolic Goraja, Szczebrzeszyna i Polesia Lubelskiego

Projekt w ramach stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

ReklamaRadio Bon Ton Nowy telefon
Reklamadotacje rpo
Reklama
Reklamadotacje rpo
Reklama
test