Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Biesiada Słowiańska w Horodysku

29 sierpnia 2020 r. Urząd Gminy Leśniowice zaprasza na wyjątkowe wydarzenie. Na plaży nad zbiornikiem Maczuły, w Horodysku przez jeden dzień będzie można odwiedzić Słowiańską Wioskę, a w niej wziąć udział w warsztatach tradycyjnego rękodzieła, pokazach rzemiosła, słowiańskiej mody, tańców i pradawnej kuchni (z obowiązkowym wypiekiem podpłomyków i zupą z pokrzywy).
Biesiada Słowiańska w Horodysku

Stoiska z lokalną naturalną żywnością przygotują lokalne Koła Gospodyń Wiejskich. Muzycznie tło wydarzeniu zapewnią lokalni artyści – recital akordeonowy na ludową nutę zaprezentuje Karol Szornal, wystąpi również Zespół Śpiewaczy Rakołupianki z Rakołup. Muzyczną gwiazdą wieczoru będzie Kapela Drewutnia z Lublina.

Podczas wydarzenia wykłady o wyjątkowych odkryciach, jakich dokonano na terenie Horodyska zaprezentują naukowcy z Instytutu Archeologii UMCS w Lublinie. Gośćmi biesiady będą dr Tomasz Dzieńkowski i dr Jacek Łojek – obaj panowie uczestniczyli w pracach archeologicznych na terenie naszej gminy. Będzie też okazja do rozmowy ze studentami kierunku archeologia, którzy zajmują się opracowywaniem odkrytych na Maczułach eksponatów.

Lokalizacja i tematyka wydarzenia „Biesiada Słowiańska” są ściśle powiązane z historią Horodyska i zbiornika Maczuły. W latach 2004 – 2005 na tym terenie przeprowadzono badania archeologiczne. Wyniki ich okazały się unikatowe na skalę wschodniej Europy. Odkryto wówczas ponad 300 różnoczasowych obiektów osadowych, 7 grobów szkieletowych i 20 tysięcy zabytków zlokalizowanych na niewielkiej przestrzeni, co odzwierciedla procesy osadnicze zachodzące na tym terenie od okresu neolitu po wczesne średniowiecze. Jednym z ciekawszych ustaleń jest odkrycie pozostałości osady założonej przez Słowian, która istniała w tym miejscu w VI-VII wieku.

Program imprezy:

godz.15:00 Słowiańska Wioska

Przez cały czas trwania imprezy będzie działać obozowisko Słowian, a w nim:

  • Warsztaty rękodzieła, tradycyjnego rzemiosła, kulinarne
  • Interaktywne gry i zabawy zręcznościowe i siłowe
  • Pokazy ogniowe
  • Pokaz mody i tańców słowiańskich
  • Prezentacje stroju i uzbrojenia Słowian
  • Stoiska z tradycyjną żywnością przygotowane przez KGW

godz.16:00 Słowiańskie dziedzictwo

Rozmowa z dr Tomaszem Dzieńkowskim i dr Jackiem Łojkiem oraz studentami z Instytutu Archeologii UMCS w Lublinie (z udziałem publiczności).

godz.17:00 Co nam w duszy gra

Występy lokalnych artystów:

  • Karol Szornal - Recital akordeonowy
  • Zespół Śpiewaczy RAKOŁUPIANKI

godz.18:30 Kapela Drewutnia (Lublin)

Folkowa gwiazda wieczoru

godz. 20:30 Taniec z ogniem

Widowisko ogniowe na zakończenie wieczoru.

Wstęp na imprezę bezpłatny. W związku z panującymi obostrzeniami związanymi z epidemią COVID-19 na terenie wydarzenia będzie obowiązywał odrębny Regulamin.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

ReklamaRadio Bon Ton Nowy telefon
Reklamadotacje rpo
Reklama
Reklamadotacje rpo
Reklama
test