W placówkach oświatowych przestrzegane będą zasady higieny osobistej, a wejść do nich będą mogli jedynie pracownicy i uczniowie bez objawów chorobowych, których domownicy nie przebywają na kwarantannie lub w izolacji. Sale lekcyjne będą wietrzone co najmniej raz na godzinę, w czasie przerwy, a w razie potrzeby także w czasie zajęć. Dyrektorzy zadbają o dostępność płynów do dezynfekcji w placówce (przed wejściem do budynku, wewnątrz pomieszczeń) oraz w widocznych miejscach umieszczą instrukcję ich użycia. Pomoże w tym wsparcie z Ministerstwa Edukacji Narodowej. Chełmskie szkoły otrzymały bowiem 1101 sztuk płynu do dezynfekcji (w pięciolitrowych butelkach) oraz ponad 18 tysięcy sztuk maseczek ochronnych. W widocznych miejscach umieszczone zostały telefony do Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej oraz służb medycznych.
Ponadto, uczniowie będą posiadać własne przybory i podręczniki, które w czasie zajęć mogą znajdować się na stoliku szkolnym ucznia, w tornistrze lub we własnej szafce, jeżeli szkoła posiada szafki. Przerwy organizowane będą w interwałach adekwatnych do potrzeb, jednak nie rzadziej niż co 45 minut, natomiast korzystanie ze stołówki realizowane będzie według ustalonego harmonogramu. W szkołach prowadzone będą również systematyczne spotkania z pracownikami ze szczególnym uwzględnieniem profilaktyki zdrowotnej. Zaleca się również, by - w miarę możliwości - prowadzić zajęcia na otwartej przestrzeni i unikać np. ćwiczeń ruchowych, w których dzieci mają bezpośredni kontakt. Wytyczne, które otrzymały placówki, określają również zasady obowiązujące w bursach czy internatach. O ewentualnej zmianie wariantu nauczania z tradycyjnego na np. hybrydowy decydować będą dyrektorzy placówek, po wcześniejszej konsultacji z sanepidem oraz organem prowadzącym
Proponuje się również rozwiązania dotyczące pracy jednostek, które wprowadzają m.in. różne godziny przerw dla poszczególnych klas, wydzielenie poszczególnych stref, w których będą przebywać uczniowie, zróżnicowanie przerw i czasu wydawania obiadów w stołówkach, przebywania uczniów w jednej sali lekcyjnej, a w razie potrzeby przemieszczania się przez nich do sal specjalistycznych i przedmiotowych. Istotne jest, by zarówno szkoła, czyli nauczyciele i pracownicy, jak i rodzice starali się wspólnie wdrażać dzieci i młodzież do nowych, bezpiecznych dla uczniów i dorosłych warunków realizacji nauki. W obecnej sytuacji wszyscy jesteśmy odpowiedzialni za nasze wspólne bezpieczeństwo, dlatego tak ważna jest współpraca pomiędzy osobami dorosłymi a młodzieżą.
Wszelkie informacje dotyczące organizacji pracy danej placówki umieszczane będą na stronach internetowych szkół. O obowiązujących w szkole zasadach informowani na bieżąco będą również rodzice uczniów.
Napisz komentarz
Komentarze