Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama Alu point

Porozmawiajmy po naszemu - spotkanie autorskie

"Porozmawiajmy po naszemu" - spotkanie z autorami książki "Pieśni, wierzenia, przysłowia w mowie miejscowej chachłackiej wsi Dołhobrody nad Bugiem...": prof. Stanisławem Bajem i członkami zespołu "Jutrzenka" z Dołhobrodów.
Porozmawiajmy po naszemu - spotkanie autorskie

W programie przewidziano krótkie wprowadzenie przedstawiające specyfikę mowy chachłackiej, prezentację wybranych przysłów, wierzeń oraz nazw przedmiotów, występ zespołu Jutrzenka z Dołhobrodów, który poprowadzi również warsztaty śpiewu po chachłacku, dodatkowo przewidziany jest quiz "Czy dogadasz się po chachłacku” oraz pyszny tradycyjny poczęstunek.

Spotkanie zrealizowano w ramach projektu „Bug, który łączy. Tradycje regionu nadbużańskiego”. Dofinansowano ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach Programu „Patriotyzm Jutra”.

Budynek Muzeum przy ulicy Lubelskiej 56 A
WSTĘP BEZPŁATNY !!!

Wydawnictwo ma formę słownika, będącego fonetycznym zapisem mowy istniejącej tylko w przekazie ustnym. Powstało głównie w oparciu o pieśni, które były istotnym elementem duchowości i kultury dawnej wsi, a także przysłowia, powiedzenia czy zwroty na różne okazje. Spotkanie pozwoli przyjrzeć się walorom języka chachłackiego, jego znaczeniom, bogactwu, wyjątkowości jako zjawisku mowy przekazywanej ustnie z pokolenia na pokolenie. Wprowadzeniem do tematu będzie wykład dr Mirosławy Kaweckiej z Instytutu Neofilologii Państwowej Szkoły Zawodowej w Chełmie. Następnie redaktor książki prof. S. Baj opowie o procesie powstawania publikacji. Integralną częścią spotkania będzie występ zespołu "Jutrzenka", który wykona w oryginale pieśni po chachłacku oraz poprowadzi warsztaty śpiewania pieśni w tym języku. Zespół Jutrzenka jest jedną z najbardziej utytułowanych wiejskich grup śpiewaczych i teatralnych, zdobył m. in. Nagrodę im. Oskara Kolberga (2005), liczne nagrody na Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym. W 2013 roku odznaczony został odznaką Zasłużony Działacz Kultury. Jego repertuar oparty jest na tradycyjnych pieśniach zachowanych w pamięci najstarszych członków społeczności dołhobrodzkiej, odtworzonych przez członkinie zespołu i stanowi świadectwo specyfiki kulturowej polsko wschodniosłowiańskiego pogranicza.
Na koniec spotkania przewidziany jest quiz o mowie chachłackiej. Uzupełnieniem spotkania będzie prezentacja multimedialna wybranych przysłów, wierzeń oraz nazw przedmiotów i narzędzi używanych w gospodarstwach chłopskich w Dołhobrodach.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Z podziwem i miłością - Marysia :)Treść komentarza: Ola jest cudowną artystką, ale też wspaniałą, ciepłą i pełną spokoju osobą. Miałam przyjemność poznać ją osobiście — powiedziałabym nawet, że bardzo dobrze, bo jestem jej młodszą siostrą. Niesamowite jest obserwować, jak bardzo się rozwinęła i jak ogromne postępy nieustannie robi. Widziałam, jak podczas pandemii zaczynała swoją przygodę z malarstwem, i wiem, że wkłada w to całe swoje serce — i to jest piękne. Jest szczera w tym, co robi, co sprawia, że jej sztuka jest tak wartościowa. Spokój i piękno bijące z jej duszy idealnie współgrają z jej twórczością. Jestem z niej dumna i niesamowicie mnie wzrusza. Każdy etap, przez który przechodzi, i sposób, w jaki to robi, jest dla mnie ogromną inspiracją.Data dodania komentarza: 11.04.2025, 23:29Źródło komentarza: Gość Radia Bon Ton - Aleksandra Krawczuk vel Walczuk (malarka)Autor komentarza: infantylna autorkaTreść komentarza: Infantylne pytania.Data dodania komentarza: 10.04.2025, 13:55Źródło komentarza: Miasto Na Fali - odc. 143.Autor komentarza: albekTreść komentarza: Na szczęście nie pojawi się nic!Data dodania komentarza: 10.04.2025, 13:53Źródło komentarza: Miasto Na Fali - odc. 146.Autor komentarza: Radio Bon TonTreść komentarza: Zdjęciami darów od mieszkańców dla muzeum przekazanych w 1969 roku niestety nie dysponujemy.Data dodania komentarza: 25.03.2025, 09:56Źródło komentarza: Kroniki miasta 20.03.2025 Dary mieszkańców dla chełmskiego muzeumAutor komentarza: AlbinaTreść komentarza: Chełmskich zdjęć nie ma? Cienkie to nasze muzeum.Data dodania komentarza: 25.03.2025, 07:18Źródło komentarza: Kroniki miasta 20.03.2025 Dary mieszkańców dla chełmskiego muzeum
Reklama
Reklama
Reklama
test