Przy ul. Wschodniej miasto chce wybudować Chełmskie Centrum Aktywności Gospodarczej. Ma to być kompleks biurowo–magazynowo-produkcyjny, który będzie pełnić rolę inkubatora przedsiębiorczości i parku technologicznego. Projekt obejmuje także budowę wewnętrznego układu komunikacyjnego wraz z chodnikami, oświetleniem i zagospodarowaniem części terenu. Swoją działalność będą tam mogły rozpoczynać nowe firmy. Dlatego miasto - oprócz gotowych pomieszczeń na biura, hale produkcyjne i magazyny - chce również zapewnić m. in. dotacje na rozpoczęcie działalności.
To jeden z pomysłów, które zatwierdził Zarząd Województwa Lubelskiego - a to zdaniem władz Chełma niemal zapewnia unijne wsparcie, chociaż oficjalnie nic nie zostało przesądzone.
Coraz bliżej przebudowy amfiteatru w Kumowej Dolinie. To jedna z inwestycji, którą miasto chce zrealizować w ramach strategicznych inwestycji terytorialnych - na co najprawdopodobniej uda się pozyskać ponad 40 milionów złotych dofinansowania.
Przebudowa ma objąć kompleksową modernizację obiektu wraz z otoczeniem. Mają tam powstać pracownie do prowadzenia zajęć i warsztatów twórczych jak np. mini-lotnisko dla modelarzy, czy strefa do rzeźbienia.
Kolejnym projektem jest budowa nieskoemisyjnego systemu transportu w Chełmskim Obszarze Funkcjonalnym. W praktyce oznacza to zakup kilku nowych nieskopodłogowych autobusów komunikacji miejskiej (wyposażonych m.in. w automaty do sprzedaży biletów), przebudowę i budowę zajezdni oraz modernizację parkingu przy Parku Miejskim. Miasto chce również przebudować 'Plac Dworcowy” przed PKP Chełm Główny oraz wybudować kilka kilometrów nowych ścieżek rowerowych.
Realizacja części z tych zadań ma rozpocząć się jeszcze w tym rok.
To jednak nie jedyne dobre wiadomości dla cyklistów. Kolejnym pomysłem władz Chełma, o czym miasto mówiło już kilka miesięcy temu, jest budowa chełmskiego systemu roweru miejskiego. Projekt dotyczyć ma powstania kilkunastu stacji rowerowych (wstępnie mówi się o 15 stanowiskach z 10 rowerami na każdej z 17 stacji – wraz z terminalami do obsługi). W tym przypadku 14 stacji powstać ma w samym Chełmie, 2 w Gminie Chełm oraz 1 w Gminie Kamień. Nowe trasy dla rowerzystów powstać mają także w okolicach miasta. Łącznie, zarówno w Chełmie jak i w sąsiadujących z miastem gminach, wybudowanych może zostać blisko 14 km ścieżek rowerowych. Część z pozyskanego dofinansowania trafi także do chełmskich szkół. Miejski projekt obejmuje bowiem wyposażenie placówek w sprzęt dydaktyczny i materiały szkoleniowe oraz szkolenia dla nauczycieli i uczniów. Przedsięwzięcia te dotyczyć mają 6 chełmskich szkół zawodowych.
Napisz komentarz
Komentarze