Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Chełm: Restauracje mogą nie doczekać odmrożenia. "Na wynos" nie uratuje branży gastronomicznej

Nawet 15 tys. lokali gastronomicznych może nie doczekać wiosennego otwarcia, a grono pracowników sektora może się zmniejszyć o 250 tys. osób - wynika z analizy Izby Gospodarczej Gastronomii Polskiej. 31 marca do sądu trafi pozew zbiorowy gastronomii polskiej przeciw Skarbowi Państwa.
Chełm: Restauracje mogą nie doczekać odmrożenia. "Na wynos" nie uratuje branży gastronomicznej

Gastronomia znajduje się na czele branż, które najboleśniej odczuwają skutki lockdownu. Restauracje są nieczynne od 24 października. Gastronomia miała być zamknięta na dwa tygodnie. Mija czwarty miesiąc bez klientów. Restauracje notują spadki przychodów rzędu 80-90%. Restauratorzy ratują się sprzedając jedzenie na wynos, ale i to nie zawsze pomaga. 

Przedsiębiorcy z Chełma nie mają złudzeń:

Kliknij aby odtworzyć
Wykryliśmy, że korzystasz z programu blokującego reklamy w przeglądarce (AdBlock lub inny). Dzięki reklamom oglądasz nasz serwis za darmo. Prosimy, wyłącz ten program i odśwież stronę.

Kiedy rząd pozwoli restauracjom przyjmować klientów - nie wiadomo. Wiadomo natomiast, że fala upadłości w branży będzie ogromna. Obecnie tylko co piąty lokal gastronomiczny sprzedaje na wynos. 

Jak informuje Izba Gospodarcza Gastronomii Polskiej - pierwszy raz w historii, w obliczu epidemii, branża skupiająca około 76 tys. lokali gastronomicznych, zatrudniająca blisko milion osób, generująca 37 mld zł do PKB przystępuje do przygotowania pozwu grupowego przeciw Skarbowi Państwa.

Restauratorzy będą domagać się odszkodowań finansowych za poniesione straty przez pracowników i pracodawców branży. Pozew zostanie złożony jak tylko przystąpi do niego 1.000 pokrzywdzonych podmiotów. IGGP szacuje, że dochodzone odszkodowania przekroczą kwotę jednego miliarda złotych. 

Pozew obejmie straty poniesione przez przedsiębiorców  zarówno w pierwszym okresie restrykcji, tj. od 13.03.2020 do 18.05.2020, jak i obecnych, tj. od 24.10.2020 do 31.01.2021 i później.

Złożenie pozwu planowane jest na początku drugiego kwartału 2021 r.

Wszelkie informacje dotyczące Pozwu zbiorowego można znaleźć na stronie internetowej www.iggp.pl

15 stycznia rozpoczał sie nabór wniosków do  Tarczy finansowej PFR 2.0 - jest ona skierowana do mikro, małych i średnich przedsiębiorstw. Zakłada pomoc w formie dotacji dla mikroprzedsiębiorstw i w formie dopłat do niepokrytych kosztów stałych dla małych i średnich przedsiębiorstw. Obejmuje firmy, które musiały ograniczyć lub zawiesić działalność w związku z sytuacją epidemiologiczną związaną z COVID-19.Zgodnie z obecnie obowiązującymi zasadami wsparciem objęte są 54 branże opisane kodami Polskiej Klasyfikacji Działalności (kody PKD). 

Są nimi objęte również restauracje i gastronomia:

  • 56.10.A Restauracje i inne stałe placówki gastronomiczne
  • 56.10.B Ruchome placówki gastronomiczne
  • 56.21.Z Przygotowywanie i dostarczanie żywności dla odbiorców zewnętrznych
  • 56.29.Z Pozostała usługowa działalność gastronomiczna
  • 56.30.Z Przygotowywanie i podawanie napojów

Warunki, jakie trzeba spełnić, aby otrzymać wsparcie z Tarczy Finansowej PFR 2.0 różnią się w zależności od wielkości firmy oraz poziomu spadku przychodów.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklamadotacje rpo
Reklama
Reklamadotacje rpo
Reklama
test