- Jako Uczelnia o profilu praktycznym, przykładamy ogromną wagę do tego wymiaru kształcenia. Chcemy, by nasi absolwenci konkurując na rynku pracy, wygrywali przygotowaniem praktycznym na najwyższym poziomie. Niewątpliwie przyczyni się do tego nowocześnie wyposażone Monoprofilowe Centrum Symulacji Medycznej, którego działalność mam przyjemność inicjować. Jestem przekonany, że Centrum Symulacji wraz z nową siedzibą Instytutu Nauk Medycznych, która powstaje przy ul. Batorego w Chełmie, będą odpowiedzią na dynamicznie zmieniającą się sytuację w świecie medycznym – mówił prof. Arkadiusz Tofil.
Monoprofilowe Centrum Symulacji Medycznej, zlokalizowane przy ul. Pocztowej 52 w Chełmie to część prężnie rozwijającego się Instytutu Nauk Medycznych PWSZ w Chełmie. W MCSM powstały m.in. sala symulacji wysokiej wierności, sala do prowadzenia czynności resuscytacyjnych w zakresie ALS, sala do prowadzenia czynności resuscytacyjnych w zakresie BLS, sala do ćwiczeń umiejętności pielęgniarskich, sala do ćwiczeń umiejętności technicznych, pomieszczenie kontrolne oraz sala egzaminacyjna OSCE.
Pracownie pielęgniarskie wyposażone zostały w zaawansowane technologicznie symulatory pacjenta, najnowszy niezbędny sprzęt medyczny oraz system audio-wideo do rejestracji sesji symulacyjnych. Dzięki wykorzystaniu najnowocześniejszego wyposażenia tj. m.in. trenażerów i manekinów treningowych do nauczania poszczególnych umiejętności manualnych (np. intubacja dotchawicza, wentylacja zastępcza, wkłucia dożylne), jak i bardziej zaawansowanych symulatorów, odzwierciedlających rzeczywistych pacjentów, studenci będą mogli ćwiczyć w bezpiecznym środowisku, w którym wielokrotne powtarzanie danej czynności, a nawet popełnianie błędów nie zagraża bezpieczeństwu pacjenta. Dzięki temu zdobędą umiejętności postępowania w rożnych, często bardzo skomplikowanych przypadkach klinicznych.
- Wierzę, że rozwijający się Instytut Nauk Medycznych PWSZ w Chełmie stanie się już w niedługim czasie jednym z najnowocześniejszych ośrodków kształcących, obok pielęgniarek i pielęgniarzy, także ratowników medycznych, położne i położników, a także lekarzy – podsumował prof. Arkadiusz Tofil.
Monoprofilowe Centrum Symulacji Medycznej powstało w ramach projektu „Nowa jakość kształcenia praktycznego na kierunku Pielęgniarstwo” współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego. Koszt inwestycji to ponad 2,5 ml zł.
Napisz komentarz
Komentarze