Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama reklama FFCL
Reklama Stachniuk Optyk

Ponad setka wycinanek „Papierkowej Królowej”

W piątek, 11 czerwca o godz. 17 w siedzibie Muzeum Ziemi Chełmskiej przy ul. Lubelskiej 55 odbędzie się wernisaż wystawy „Papierkowa królowa. Maria Chaberko i jej sztuka (nie)marnowania papieru”. Przy okazji tej wystawy powstały też kolorowe murale inspirowane motywami wycinanek.
Ponad setka wycinanek „Papierkowej Królowej”

Ekspozycja przybliża postać i twórczość Marii Chaberko (1897-1992), nestorki chełmskich plastyków amatorów, której największą pasją było wycinankarstwo. Artystka jest autorką 800 niepowtarzalnych wycinanek, 150 z nich możemy zobaczyć na wystawie. Są to witraże, wycinanki z motywem „drzewa życia”, pejzaże, sceny rodzajowe, zwierzęta przedstawione najczęściej z tłem pejzażowym, a przede wszystkim stylizowane i realistyczne kwiaty.

- Prace Marii Chaberko są kompozycjami wielobarwnymi i wieloelementowymi, wykonanymi z rozmaitych rodzajów papieru i tkanin. Twórczyni łączyła te materiały ze sobą wyjątkowo umiejętnie. Często zestawiała różne ich kolory i faktury, np. papier matowy z połyskliwym celofanem, co widać chociażby w ogonach pawi i kogutów. Czyniąc tak nadawała pracom trójwymiarowości i dodatkowego zdobienia. Do całości kompozycji idealnie dopasowywała tło - charakteryzuje twórczość artystki Ilona Sawicka z chełmskiego muzeum

Maria Chaberko sama podkreślała, że w sztuce wycinankarskiej „trzeba szukać nowych form. Świat poszedł do przodu i wycinanka musi ulegać zmianie. Trzeba chyba zaprzestać tych serwetek i sięgnąć po coś oryginalniejszego (…) Moje wycinanki są odmienne od innych, to się podoba i to właśnie stanowi o mojej wartości”.

Otwarciu wystawy będzie towarzyszyć promocja katalogu do wystawy, zawierającego 125 reprodukcji wycinanek stworzonych przez Marię Chaberko oraz prezentacja muralu „Chełmskie wycinanki” autorstwa krakowskich artystów Marcina Czai oraz Anny Wardęgi-Czai. Malowidła powstały na ogrodzeniu i ścianie budynku oddziału etnograficzno-archeologicznego chełmskiego muzeum, przy ul. Lubelskiej 56A. 

Link do tego wydarzenia na Facebooku znajdziecie tutaj.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

ReklamaRafał Stachura życzenia
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Z podziwem i miłością - Marysia :)Treść komentarza: Ola jest cudowną artystką, ale też wspaniałą, ciepłą i pełną spokoju osobą. Miałam przyjemność poznać ją osobiście — powiedziałabym nawet, że bardzo dobrze, bo jestem jej młodszą siostrą. Niesamowite jest obserwować, jak bardzo się rozwinęła i jak ogromne postępy nieustannie robi. Widziałam, jak podczas pandemii zaczynała swoją przygodę z malarstwem, i wiem, że wkłada w to całe swoje serce — i to jest piękne. Jest szczera w tym, co robi, co sprawia, że jej sztuka jest tak wartościowa. Spokój i piękno bijące z jej duszy idealnie współgrają z jej twórczością. Jestem z niej dumna i niesamowicie mnie wzrusza. Każdy etap, przez który przechodzi, i sposób, w jaki to robi, jest dla mnie ogromną inspiracją.Data dodania komentarza: 11.04.2025, 23:29Źródło komentarza: Gość Radia Bon Ton - Aleksandra Krawczuk vel Walczuk (malarka)Autor komentarza: infantylna autorkaTreść komentarza: Infantylne pytania.Data dodania komentarza: 10.04.2025, 13:55Źródło komentarza: Miasto Na Fali - odc. 143.Autor komentarza: albekTreść komentarza: Na szczęście nie pojawi się nic!Data dodania komentarza: 10.04.2025, 13:53Źródło komentarza: Miasto Na Fali - odc. 146.Autor komentarza: Radio Bon TonTreść komentarza: Zdjęciami darów od mieszkańców dla muzeum przekazanych w 1969 roku niestety nie dysponujemy.Data dodania komentarza: 25.03.2025, 09:56Źródło komentarza: Kroniki miasta 20.03.2025 Dary mieszkańców dla chełmskiego muzeumAutor komentarza: AlbinaTreść komentarza: Chełmskich zdjęć nie ma? Cienkie to nasze muzeum.Data dodania komentarza: 25.03.2025, 07:18Źródło komentarza: Kroniki miasta 20.03.2025 Dary mieszkańców dla chełmskiego muzeum
Reklama
Reklama
Reklama
test