Eksperci rankomat.pl przygotowując ranking najbardziej zmotoryzowanych miast wzięli pod uwagę samochody osobowe, ciężarowe i motocykle zarejestrowane w 66 miastach na prawach powiatu. W utworzeniu listy posłużono się danymi GUS opracowanymi dla każdego z trzech rodzajów pojazdów w przeliczeniu na 1000 mieszkańców. Miejsce na liście porównywarki wynika z sumy tych pojazdów przypadających na każdy tysiąc mieszkańców danego miasta. W Chełmie jest zarejestrowanych 734,7 pojazdów, co daje 23. miejsce w rankingu. To drugi wynik województwa lubelskiego. Wyprzedza je Biała Podlaska (778,1). Mniejszy poziom zmotoryzowania jest w Lublinie (707,2) i Zamościu (627,1). W skali całego kraju najwięcej pojazdów na 1000 mieszkańców jest w Przemyślu (954,0), a najmniej w Wałbrzychu (391,1).
Na 1000 mieszkańców Chełma przypada 611,5 samochodów osobowych. Miasto zajmuje 22. Miejsce w kraju. Biorąc pod uwagę same motocykle Chełm znalazł się na podium z wynikiem 39,4. Natomiast w Chełmie jest zarejestrowanych stosunkowo niedużo ciężarówek 83,8 na tysiąc mieszkańców, co uplasowało miasto na 42. miejscu.
- Ubezpieczyciele, obliczając cenę OC, biorą pod uwagę szereg różnych czynników. Natężenie ruchu jest tylko jednym z nich. Teoretycznie poziom zmotoryzowania może wpływać na zwiększony ruch w danym mieście. Jednak bez analizy jakości i rodzaju dróg, liczby wypadków, a także danych kierowcy oraz jego pojazdu, precyzyjne wyliczenie składki jest niemożliwe. Dlatego pomimo mniejszego poziomu zmotoryzowania niż w np. Białej Podlaskiej, mieszkańcy Chełma płacili za OC więcej – wyjaśnia Tomasz Kroplewski, kierownik ds. rozwoju produktu rankomat.pl.
Napisz komentarz
Komentarze