- Dzięki temu już za jakiś czas będziemy dysponować kompleksowymi, trójwymiarowymi materiałami, które posłużą do stworzenia swoistego odpowiednika Street View w wersji podziemnej - informują władze Chełma na swoim profilu na Facebooku.
Chełmskie kopalnie kredy to pozostałość wybierzysk górniczych. Są to wyrobiska o zasięgu lokalnym, powstałe w wyniku eksploatacji kredy piszącej, prowadzonej przez mieszkańców miasta z piwnic własnych kamienic. Wielopoziomowy system kredowych wybierzysk jest zabytkiem staropolskiego górnictwa, unikalnym w skali Europy.
- Od początku eksploatacja kredy prowadzona była w sposób niekontrolowany na prywatnych działkach, a wejścia do podziemi znajdowały się w piwnicach mieszczańskich domów. Świadczy o tym zasięg chodników, drążonych na kilku poziomach, położonych nawet na głębokości 20 metrów. Labirynt korytarzy i komór utworzył się w wyniku przypadkowego łączenia się pojedynczych wyrobisk - podaje Lubelski Wojewódzki Konserwator Zabytków.
Podczas badań archeologicznych, przeprowadzonych dotychczas w chełmskich podziemiach, zebrano duże ilości zabytków, głównie ceramikę naczyniową, kafle, naczynia szklane, narzędzia z żelaza, w tym związane z górnictwem, monety, ozdoby.
Napisz komentarz
Komentarze