Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak, na wniosek wojewody lubelskiego, wydał decyzje o wsparciu służb ratunkowych oraz mieszkańców poszkodowanych w nawałnicy w gminie Wilków w powiecie opole lubelskie. 24 czerwca aktywowany został Zespół Oceny Wsparcia, który w godzinach nocnych udał się na miejsce dotknięte kataklizmem, nawiązał kontakt ze strażakami i dokonał oceny możliwości wsparcia ich działania. Następnie aktywowano żołnierzy z 21 lubelskiego batalionu lekkiej piechoty, 22 dęblińskiego batalionu lekkiej piechoty i kompanii saperów, którzy od samego rana stawili się na miejscu zdarzenia i przystąpili do działania.
Na miejscu pracowało 20 żołnierzy OT wraz ze specjalistycznym sprzętem. Zadaniem żołnierzy było współdziałanie ze strażą pożarną i innymi służbami w likwidacji skutków nawałnicy, w tym pomoc w najcięższych pracach, jak usuwanie konarów drzew i udrażnianie dróg.
Siły i środki 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej od jesieni 2018 r. są włączone do systemu zarządzania kryzysowego. Procedura ich uruchomienia jest taka sama jak w przypadku innych rodzajów sił zbrojnych i jest realizowana zgodnie z ustawą z dnia 26 kwietnia 2007 r. o zarządzaniu kryzysowym, a wydzielone siły są przekazane w podporządkowanie Dowództwa Operacyjnego RSZ.
W ostatnich nawałnicach najbardziej ucierpiały miejscowości: Zagłoba, Kosiorów, Żmijowiska, Szczekarków, Szczekarków Kolonia, Brzozowa. Uszkodzeniu uległo wiele budynków gospodarczych, mieszkalnych, a także sprzęt gospodarczy. Zerwane zostały linie energetyczne, wiele dróg było nieprzejezdnych.
To już nie pierwsze działania lubelskich Terytorialsów w zakresie usuwania skutków nawałnic. W maju 2019 r. w miejscowości Wojciechów pod Lublinem żołnierze 2LBOT po raz pierwszy zostali użyci do usuwania skutków wichury. Tam też został użyty sprzęt specjalistyczny będący na wyposażeniu brygady min. maszty oświetleniowe, agregaty prądowe oraz piły spalinowe.
Napisz komentarz
Komentarze