Aktualnie takie sankcje może nakładać wyłącznie policja. Rozszerzenie takiej możliwości jest konieczne, ponieważ popularność urządzeń UTO stale rośnie, a nie każdy pamięta, jak ich używać.
Mówi Jacek Kwietniewski, jeden z egzaminatorów Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Chełmie:
Od poniedziałku straż miejska, a także straż gminna, będzie mogła karać takie osoby mandatami od 20 do nawet 500 zł.
Zgodnie z nowymi przepisami, takimi środkami transportu należy poruszać się po ścieżkach rowerowych lub specjalnie wyznaczonych do tego pasach jezdni. Jazda po chodniku jest natomiast dopuszczalna tylko w określonych warunkach. Użytkownicy UTO muszą pamiętać o pierwszeństwie pieszych i poruszaniu się z odpowiednią prędkością (max. 20 km/h lub dostosowana do tempa pieszego).
Ponadto, na hulajnodze elektrycznej mogą jeździć osoby w wieku 10-18 lat, o ile mają kartę rowerową albo prawo jazdy kat. AM, A1, B1, T. Osoby pełnoletnie mogą poruszać się na hulajnogach elektrycznych bez konieczności posiadania uprawnień. Dzieci, które nie ukończyły 10 lat, powinny jeździć na hulajnogach elektrycznych wyłącznie w strefie zamieszkania i tylko pod opieką dorosłych. Zabroniona jest jazda w stanie nietrzeźwości i w stanie po użyciu alkoholu (albo podobnie działającego środka). Nie wolno czepiać się też pojazdów, przewozić na hulajnodze drugiej osoby, zwierzęcia lub ładunku, jechać po jezdni obok innego uczestnika ruchu, ciągnąć za hulajnogą sanek, osoby na wrotkach, rolkach, itp.
Hulajnogę elektryczną można zostawiać jedynie w wyznaczonych miejscach, a także parkować równolegle do krawędzi chodnika najbardziej oddalonej od jezdni – pod warunkiem, że nie obowiązuje zakaz postoju lub zatrzymywania się, a także pod warunkiem, że szerokość chodnika pozostawiona dla pieszych to co najmniej 1,5 metra.
Napisz komentarz
Komentarze