Jak podaje Rządowe Centrum Legislacji, porada ma się odbywać w takiej formie, na jaką zdecyduje się pacjent. Jeżeli on lub jego ustawowy opiekun nie wyrazi zgody na świadczenie w formie teleporady, lekarz-specjalista będzie miał obowiązek przyjąć go osobiście. Bez badania pacjenta będzie mógł natomiast wydać zaświadczenie, wystawić receptę do kontynuacji leczenia oraz zlecenie na zaopatrzenie w wyroby medycznej, o ile to wszystko uzasadnione jest stanem zdrowia pacjenta.
Teleporady dają się we znaki większości Polaków, którzy zwracają uwagę na to, że zdiagnozowanie choroby lub schorzenia u danej osoby jest przez telefon niemożliwe. A co na temat teleporad sądzą chełmianie?
Teleporady mają być zabronione w przypadku dzieci poniżej 6-tego roku życia, osób przewlekle chorych, zmagających się z nowotworami oraz pacjentów rozpoczynających lub będących pod opieką danej placówki, ale zgłaszających problem zdrowotny. Konsultacje telefonicznie będą również niemożliwe w przypadku świadczeń u psychiatry, rehabilitanta i stomatologa.
Napisz komentarz
Komentarze