Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama Stachniuk Optyk

Ocena ryzyka zawodowego podczas prac budowlanym

Zanim pracownicy budowlani rozpoczną prace, pracodawca powinien zapewnić im bezpieczny plan budowy. Powinni być również wyposażeni w odpowiednie odzienie i stosować się do panujących na budowie zasad. Jednak to nie wszystko – współczesne budownictwo nie polega jedynie na pracy kilku osób – dziś ich miejsce zastępują maszyny, które znacznie ułatwiają pracę i przede wszystkim niwelują ryzyko odniesienia uszkodzeń w wyniku wypadku, na który pracownicy narażeni są prawie codziennie.
Ocena ryzyka zawodowego podczas prac budowlanym

Najpopularniejsze zagrożenia na budowie

Każdy etap budowy niesie za sobą realne zagrożenia, na jakie narażeni są pracownicy. Ekipa budowlana powinna zapoznać się z oceną ryzyka zawodowego, posiadając świadomość możliwych konsekwencji (które jednak najczęściej zależne są właśnie od nich). Najpopularniejszymi zagrożeniami na placu budowy są:

  • upadek z wysokości podczas montażu, demontażu;

  • transport ręczny związany z noszeniem ciężkich przedmiotów;

  • maszyny budowlane, które niezabezpieczone mogą przewrócić się na pracownika lub poważnie uszkodzić jego kończynę (np. w przypadku obsługiwania się szlifierką czy innym, ostrym narzędziem);

  • czynniki chemiczne (pianki, impregnaty, smary czy oleje przeznaczone do diametralnej dezynfekcji);

  • czynniki psychofizyczne, związane bezpośrednio ze stanem pracowników.

Szacuje się, że to właśnie czynniki psychofizyczne mają pośredni lub bezpośredni wpływ na wypadki. Jeżeli coś nie zostanie dopilnowane i w pewien sposób pominięte przez jednego człowieka, drugi może ponieść przykre konsekwencje. Zdarza się, że pracownicy nie do końca respektują przepisy i na przykład nie przywdziewają specjalnego obuwia, stroju i kasku – skutki takich decyzji obserwować można na co dzień, gdyż wypadki na placach budowy są jednymi z najczęstszych tragedii w miejscu pracy. Stres, nieuwaga, brak odpowiedzialności – to wszystko jedynie zwiększa ryzyko wystąpienia zagrożenia. I nie tylko pracodawca ma wpływ na to, co może się stać – pracownik, który nie przestrzega zasad i zostanie dopuszczony przez kierownika do pracy, także przyczynia się do ewentualnej tragedii – czyjejś lub kogoś znajomego.

Jak zminimalizować ryzyko niebezpieczeństwa na terenie budowy?

Przede wszystkim odpowiednio zaplanować teren budowy i poddawać go aktualizacjom wraz z osiąganiem kolejnych postępów. Kolejnym krokiem jest oczywiście wyposażenie pracowników w odpowiednią odzież i maszyny, które znacząco ułatwią im pracę i odciążą od odniesienia ewentualnych szkód na zdrowiu. Strumin oferuje kilkanaście zabezpieczeń budowlanych, dostosowanych przede wszystkim do konkretnych prac – siatki zabezpieczające, muldy samowyładowcze czy liny życia to tylko jedne z niewielu elementów, jakie znaleźć można na stronie strumin.pl. Istnieje opcja zakupu, jak i wypożyczenia sprzętu. Zapewnij więc swoim pracownikom najwyższy poziom bezpieczeństwa – zarówno na ziemi, jak i szczycie budynków.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: AdamTreść komentarza: Uważam, że największe szanse na wygranie 69. Konkursu Piosenki Eurowizji w Bazylei w Szwajcarii ma Albania, Australia, Chorwacja, Czechy, Islandia, Niemcy,Data dodania komentarza: 20.04.2025, 16:28Źródło komentarza: Faworyci do wygrania Eurowizji 2025! - BonTonacjaAutor komentarza: zeciaTreść komentarza: Wtargnięcie na posesję to bezprawne wejście na prywatny teren, karane na podstawie art. 193 KK. Obejmuje przekroczenie granicy lub pozostanie mimo wezwania do wyjścia. Właściciel może wezwać policję, która ukara sprawcę mandatem (do 500 zł) lub skieruje sprawę do sądu (grzywna, ograniczenie wolności). Dokumentacja, np. nagrania, jest kluczowa. W obronie koniecznej można użyć siły, ale tylko w granicach rozsądku. Tablice ostrzegawcze i monitoring zmniejszają ryzyko wtargnięć. Właściciel powinien działać zgodnie z prawem, unikając nadmiernej reakcji, by nie narazić się na konsekwencje. Skuteczna ochrona to prewencja i szybkie zgłoszenie na policję. https://www.nowin.pl/2024/01/11/czym-jest-wtargniecie-na-posesje-jak-wlasciciel-moze-sie-bronic/Data dodania komentarza: 16.04.2025, 15:57Źródło komentarza: Czym właściwie jest teren prywatny i jak zadbać o jego zabezpieczenie?Autor komentarza: Z podziwem i miłością - Marysia :)Treść komentarza: Ola jest cudowną artystką, ale też wspaniałą, ciepłą i pełną spokoju osobą. Miałam przyjemność poznać ją osobiście — powiedziałabym nawet, że bardzo dobrze, bo jestem jej młodszą siostrą. Niesamowite jest obserwować, jak bardzo się rozwinęła i jak ogromne postępy nieustannie robi. Widziałam, jak podczas pandemii zaczynała swoją przygodę z malarstwem, i wiem, że wkłada w to całe swoje serce — i to jest piękne. Jest szczera w tym, co robi, co sprawia, że jej sztuka jest tak wartościowa. Spokój i piękno bijące z jej duszy idealnie współgrają z jej twórczością. Jestem z niej dumna i niesamowicie mnie wzrusza. Każdy etap, przez który przechodzi, i sposób, w jaki to robi, jest dla mnie ogromną inspiracją.Data dodania komentarza: 11.04.2025, 23:29Źródło komentarza: Gość Radia Bon Ton - Aleksandra Krawczuk vel Walczuk (malarka)Autor komentarza: infantylna autorkaTreść komentarza: Infantylne pytania.Data dodania komentarza: 10.04.2025, 13:55Źródło komentarza: Miasto Na Fali - odc. 143.Autor komentarza: albekTreść komentarza: Na szczęście nie pojawi się nic!Data dodania komentarza: 10.04.2025, 13:53Źródło komentarza: Miasto Na Fali - odc. 146.
Reklama
Reklama
Reklama
test