W życie weszły zmiany na granicy zewnętrznej Unii Europejskiej. Zmiana regulacji Kodeksu Granicznego Schengen nakłada na wszystkie Państwa Członkowskie obowiązek dokładnego sprawdzania każdej osoby, która wjeżdża na terytorium strefy Schengen lub je opuszcza. Nowelizacja Kodeksu Granicznego Schengen jest reakcją Unii Europejskiej na utrzymujące się w Europie zagrożenie terrorystyczne.
Na co trzeba się przygotować, chcąc przekroczyć granicę z Ukrainą lub Białorusią?
Wyjaśniał podporucznik Dariusz Sienicki, rzecznik prasowy Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej.
Zmiany dotyczą jedynie zewnętrznej granicy Unii Europejskiej. Wewnątrz strefy Schengen - utrzymane zostaną dotychczasowe przepisy.
Straż graniczna zapewnia, że w zależności od potrzeb, stosowana będzie zasada elastycznego planowania funkcjonariuszy do służby. Uruchamiane będą dodatkowe stanowiska odpraw, a w szczególnych przypadkach szczególnych - również mobilne punkty odpraw.
I widać już pierwsze efekty wprowadzonych zmian. W Dorohusku - na wyjazd z Polski kierowcy samochodów ciężarowych muszą teraz czekać około 5-ciu godzin. Samochody osobowe odprawiane są na bieżąco. Żeby wjechać do Polski ze strony ukraińskiej, kierowcy TIR-ów muszą teraz czekać 4 godziny, a osobówek - dwie godziny. Zaczyna się jednak weekend, a zatem czas odpraw może się jeszcze wydłużyć.
Napisz komentarz
Komentarze