Nawet częściowy zwrot prowizji bankowej może stanowić spory zastrzyk gotówki dla pożyczkobiorcy, w zależności od tego, jak wysoka była prowizja. Jednak co należy zrobić, aby móc ubiegać się o zwrot części prowizji? Odpowiedzi znajdziesz w poniższym artykule!
Co warto wiedzieć o prowizji bankowej?
Biorąc kredyt, oprócz samego oprocentowania należy także dokładnie poznać wszystkie dodatkowe koszty — w tym również wysokość prowizji. O tym, co to właściwie jest prowizja i jak jest naliczana, przeczytasz tutaj:
https://biliti.pl/co-to-prowizja-i-jak-jest-naliczana-ile-wynosi-prowizja-za-udzielenie-kredytu/. Warto zatem od razu zapytać lub doczytać w umowie kredytu kwotę prowizji oraz warunki uzyskania jej ewentualnego zwrotu. Ponieważ prowizja zaliczana jest do innych kosztów związanych z kredytem, to zgodnie z przepisami w pewnych sytuacjach podlega również częściowemu zwrotowi. Kiedy taki zwrot jest możliwy?
Zwrot prowizji bankowej — w jakich sytuacjach jest możliwy?
Najpopularniejszą sytuacją, w której można ubiegać się o zwrot części prowizji, jest wcześniejsza spłata kredytu. Oznacza to, że jeśli spłacisz swoje zobowiązanie szybciej, niż przewidywała to umowa, to należy Ci się zwrot części kosztów kredytowych — w tym także prowizji za udzielenie kredytu. O jakiej kwocie tu mowa? Proporcjonalnie do czasu, o który skrócił się okres spłaty — na przykład w przypadku spłaty kredytu w połowie przewidywanego harmonogramu, zwrot prowizji powinien wynieść 50% kwoty. Zwrócenie tych pieniędzy nie jest tylko dobrą wolą banku. Takie sytuacje zostały uregulowane prawnie i potwierdzone prawomocnymi wyrokami Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej.
Pozostaje jednak jeszcze jedno pytanie: przy jakich kredytach obowiązuje możliwość uzyskania zwrotu części prowizji w przypadku wcześniejszej spłaty? Uregulowania te dotyczą przede wszystkim kredytów konsumenckich, czyli najczęściej gotówkowych, ale także konsolidacyjnych czy samochodowych, udzielanych na kwotę do 255 500 złotych. A co ze zwrotem części prowizji za kredyt hipoteczny? Również jest on możliwy, jednak wyłącznie w przypadku kredytów przyznanych po 22 lipca 2017 roku. Po wcześniejszej spłacie kredytu warto jak najszybciej zacząć ubiegać się o zwrot, pamiętając o tym, że taka możliwość po pewnym czasie ulega przedawnieniu.
Jeśli nie planujesz wcześniej spłacić kredytu, ale nadal chcesz uzyskać część zwrotu prowizji, także jest to możliwe w pewnych wyjątkowych sytuacjach. Chodzi na przykład o możliwość przeniesienia swojego kredytu do innego banku. Wówczas pierwotny bank traktuje kredyt jako spłacony i na Twój wniosek musi zwrócić część pobranej prowizji.