Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama Alu point

Zmarł Stanisław Koguciuk - Nikifor z Pławanic

Dziś rano zmarł Stanisław Koguciuk, malarz, artysta ludowy, a przede wszystkim człowiek o wielkiej radości życia i wielkim sercu. Nikifor z Pławanic miał 88 lat.
Zmarł Stanisław Koguciuk - Nikifor z Pławanic

Autor: Stowarzyszenie Twórców Ludowych

Stanisław Koguciuk, urodził się 1 maja 1933 r. we wsi Jankowice w powiecie Luboml na Wołyniu. Malarstwem interesował się od dziecka, ale dopiero pod koniec lat 60-tych zaczął zajmować się tym zawodowo. Pierwsze dzieła tworzył na rękawach obciętych od koszuli, sprzedając je na targu w Chełmie wraz z warzywami i płodami rolniczymi. Jako pierwsza zainteresowała się nimi siedmioletnia dziewczynka, której Stanisław Koguciuk ofiarował je w prezencie. Niedługo później szlifował swoje umiejętności pod okiem Juliana Bajkiewicza, malarza z Chełma, który nauczył go technik, ale przede wszystkim pozwolił na stworzenie własnego stylu. Jego prace po raz pierwszy zaprezentowano publicznie na wystawie w Chełmie na początku lat 70-tych. W 1988 r. otrzymał bezterminowe zaświadczenie o wykonywaniu zawodu artysty-plastyka w dziedzinie malarstwa, które otworzyło mu drogę do dalszego rozwijania talentu w galeriach.

Stanisław Koguciuk zyskał sobie sławę i uznanie jako twórca ludowy, malujący pejzaże, sceny rodzajowe z życia wsi, sceny obrzędowe, religijne i tzw. humor. Stał się znany jako Nikifor z Pławanic i był określany mianem jednego z ostatnich autentycznych twórców ludowych. Jego twórczość spotkała się z wielką przychylnością krytyków sztuki i był wielokrotnie nagradzany oraz doceniany. Był laureatem m.in. II nagrody na Międzynarodowej Wystawie Satyrykon, I i II nagrody w Konkursie na Sztukę Ludową w Przeglądzie Twórczości Ludowej Oddziału Chełmskiego STL w Krasnymstawie, I nagrody w Ogólnopolskim Konkursie "Religijna Sztuka Ludowa" w Kielcach czy I nagrody w Ogólnopolskim Konkursie Malarstwa Nieprofesjonalnego im. Ignacego Bieńka. Jego obrazami wciąż interesują się nie tylko osoby z kręgów sztuki, ale również nauki, kultury, religii, polityki i biznesu. Jego prace można podziwiać, m.in. w Muzeum Ziemi Chełmskiej, Muzeum Lubelskim , Muzeum Etnograficznym w Toruniu, Muzeum Śląskim w Katowicach, a także w prywatnych kolekcjach w kraju i za granicą (m.in. USA, Islandii, Niemczech czy Francji).


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Radio Bon TonTreść komentarza: Zdjęciami darów od mieszkańców dla muzeum przekazanych w 1969 roku niestety nie dysponujemy.Data dodania komentarza: 25.03.2025, 09:56Źródło komentarza: Kroniki miasta 20.03.2025 Dary mieszkańców dla chełmskiego muzeumAutor komentarza: AlbinaTreść komentarza: Chełmskich zdjęć nie ma? Cienkie to nasze muzeum.Data dodania komentarza: 25.03.2025, 07:18Źródło komentarza: Kroniki miasta 20.03.2025 Dary mieszkańców dla chełmskiego muzeumAutor komentarza: babcia klozetowaTreść komentarza: Przestań jątrzyć. Donald jest świetny.Data dodania komentarza: 20.03.2025, 07:06Źródło komentarza: Audioportret 13.03.2025 - zaprasza Przemysław Kargul. Spotkanie z Sylwią Maruszczak-PłuciennikAutor komentarza: AlinaTreść komentarza: Wbrew temu, co Pani Sylwia mówi, Polonia w stanie Michigan jest podzielona i wcale nie cała głosowała na Trumpa. Owszem, paliwo może jest tańsze (nie zauważyłam), ale jedzenie np. już dużo droższe (kosmetyki też.) W zeszłą sobotę był tu wiec Berniego Sandersa (niezależnego senatora, w opozycji do Trumpa), na którym było 9 tysięcy osób protestujących przeciwko Trumpowi i jego posunięciom. Wielu Amerykanów - Polaków też - jest przerażonych tym co się w Ameryce dzieje, szczególnie niszczeniem aparatu państwa oraz relacji z innymi krajami. Uważam się za "prawdziwą" Amerykankę, a jeżdżę "japończykiem"... Moj mąż - rodowity Amerykanin - również. Owszem, ludzie, którzy pracują w amerykańskim przemyśle samochodowym ( i ich rodziny) zwykle jeżdżą amerykańskimi samochodami (kupują je zresztą taniej), ale jeśli np. pojedziemy do Kalifornii, to wszystko troche inaczej wygląda. To, co Pani Sylwia mówi, to jest to jej punkt widzenia, reprezentujący zwolenników Trumpa, a - jak pamiętamy - Trump zdobył 49.8% głosów, podczas gdy Kamala Harris 48.3%, a wiec prawie połowa głosujących była i jest przeciwko Trumpowi. W związku z tym uogólnienia, które Pani Sylwia prezentuje, nie oddają prawdy o Ameryce.Data dodania komentarza: 13.03.2025, 22:52Źródło komentarza: Audioportret 13.03.2025 - zaprasza Przemysław Kargul. Spotkanie z Sylwią Maruszczak-PłuciennikAutor komentarza: Dr hab ODDbytTreść komentarza: \../(-_-)\../Data dodania komentarza: 15.02.2025, 16:05Źródło komentarza: Wieczorna ROCKosfera #364 - Mantra
Reklama
Reklama
Reklama
test