O sprawie pisaliśmy rano: Chełm: Budimex odstąpił od umowy na przebudowę krajowej '12'!
Po pięciu godzinach od otrzymania oficjalnego stanowiska firmy Budimex, otrzymaliśmy komunikat Prezydenta Miasta Chełm:
Miasto Chełm wskazuje, że dzisiejsze odstąpienie przez Budimex S.A. od umowy na realizację inwestycji „Przebudowa drogi krajowej nr 12 w granicach administracyjnych miasta Chełm” należy uznać za bezskuteczne, ponieważ nie zaistniały żadne przesłanki uprawniające Wykonawcę do odstąpienia od Umowy, które wynikałyby z treści umowy zawartej w dniu 14 czerwca 2017 r.
W związku z powyższym Miasto Chełm wystosuje do Wykonawcy wezwanie do niezwłocznego rozpoczęcia robót, zgodnie z treścią łączącej strony umowy. Nadmienić należy, iż Budimex S. A. w dniu 8 lipca 2019 r. odebrał plac budowy, a zatem uznać należy, iż nie ma przeszkód do rozpoczęcia wykonywania prac. W przypadku braku niezwłocznego przystąpienia przez Wykonawcę do wykonywania prac Miasto Chełm będzie zmuszone do odstąpienia od wiążącej strony umowy z winy Wykonawcy, o czym Budimex S.A. był uprzednio informowany.
Miasto Chełm oświadcza również, iż nie zmienił się zakres rzeczowy umowy, w konsekwencji czego nie istniały podstawy do uznania roszczeń Budimex S.A. i zwiększenia wynagrodzenia ryczałtowego. Podkreślić należy, iż nie jest prawdą twierdzenie Wykonawcy, iż standard drogi uległ zmianie, bowiem przepisy w tym zakresie nie zmieniły się od 1999 roku, o czym Wykonawca jako profesjonalny podmiot powinien wiedzieć.
Miasto Chełm nie zgodziło się na zwiększenie kwoty wynagrodzenia, ponieważ ryczałtowy charakter wynagrodzenia oraz postanowienia umowy nie pozwalają na takie zmiany. Miasto Chełm dysponuje środkami publicznymi wszystkich mieszkańców, a władze miasta są zobowiązane do dbania o wspólny interes mieszkańców. Ewentualna zgoda Prezydenta na żądania Budimex S. A. stanowiłaby naruszenie zapisów umowy, a w efekcie naruszenie dyscypliny finansów publicznych, co w konsekwencji mogłoby narazić na odpowiedzialność karną osoby podejmujące decyzje w tym zakresie.
Jednocześnie należy podkreślić, że Miasto Chełm ma swoje roszczenia względem Wykonawcy, w łącznej kwocie 20 382 682,64 zł brutto. Miasto Chełm stoi na stanowisku, że Wykonawca powinien przystąpić do realizacji umowy zgodnie z jej treścią, a ewentualne dalsze roszczenia Wykonawca powinien dochodzić na drodze postępowania sądowego. Tym bardziej, że roszczenia wykonawcy mają charakter przyszły.
Wykonawca przed podpisaniem umowy powinien oszacować i uwzględnić ryzyko, co Wykonawca jako podmiot profesjonalny zapewne uczynił. Pomimo powyższego, Wykonawca żąda od miasta dodatkowego wynagrodzenia w kwocie koło 12 mln zł netto. W tym miejscu pragniemy wskazać, że Miasto Chełm jest jednostką samorządu terytorialnego i jest obowiązane działać na podstawie i w granicach prawa, w tym również prawa zamówień publicznych, co powoduje, iż roszczenia Budimex S.A. dotyczące zmiany wysokości wynagrodzenia nie mogły zostać uwzględnione.
Budimex S. A. w swoim komunikacie podkreśla troskę o interes społeczny mieszkańców. Gdyby tak w rzeczywistości było, Wykonawca przystąpiłby do realizowania umowy, zgodnie z jej treścią, ponieważ miał świadomość wagi inwestycji dla mieszkańców miasta Chełm. Działania wykonawcy świadczą o braku dobrej woli ze strony Budimex S.A., a celem tychże działań jest dbanie o nienarażanie na straty akcjonariuszy Budimeksu, co wynika wprost z zamieszczonego przez spółkę komunikatu. Natomiast priorytetem Miasta Chełm jest dbanie o interes mieszkańców Chełma, a nie akcjonariuszy firmy, tym bardziej, że wykonawca był zobowiązany do oszacowania ryzyka na etapie przystąpienia do przetargu.
O braku dobrej woli ze strony wykonawcy świadczy również fakt, że w dniu 22.05.2019 r. Wykonawca wystąpił do Zamawiającego o przedłożenie gwarancji zapłaty za realizację inwestycji, pomimo iż nie było obaw, że zapłata nie nastąpi. Gwarancja zapłaty została przedłożona w terminie, a miasto Chełm poniosło z tego tytułu dodatkowe, niepotrzebne koszty.
Miasto Chełm dowiedziało się o odstąpieniu od umowy przez Budimex S.A. z mediów, co uważamy za działanie nieprofesjonalne, świadczące o braku dobrej woli ze strony Wykonawcy.
Ponadto oświadczamy, iż w najbliższych dniach zostaną oszacowane i naliczone kary umowne, z tytułu opóźnień w opracowaniu dokumentacji technicznej przygotowanej przez Wykonawcę.
Miasto Chełm pragnie zapewnić, że realizacja samej inwestycji, jak i jej dofinansuje nie są zagrożone. Niemniej jednak Zamawiający uzależnia swoje dalsze działania od decyzji Wykonawcy podjętej w odpowiedzi na wezwanie do natychmiastowego rozpoczęcia realizacji prac objętych umową.
Mamy nadzieję, że Wykonawca Budimex S.A jako profesjonalna firmą przystąpi do realizacji swoich zobowiązań wynikających z Umowy, a ewentualne obustronne roszczenia będą dochodzone na drodze postępowania sądowego.
Napisz komentarz
Komentarze