Przypomnijmy, opracowane przez Spółkę taryfy dla zbiorowego zaopatrzenia w wodę i zbiorowego odprowadzania ścieków na terenie miasta Chełm na okres 3 lat, tj. od 25.05.2018 r. do 24.05.2021 r. zostały zatwierdzone w drodze decyzji administracyjnej przez właściwy organ PGW Wody Polskie.
O podwyżce pisaliśmy tu: Chełm: Zapłacimy więcej za wodę i ścieki
MPGK Sp. z o.o. w Chełmie podkreśla, że ogłoszone w maju 2018 roku taryfy wskazują w sposób oczywisty stawki jednostkowych opłat za zaopatrzenie w wodę i odprowadzenie ścieków w każdym z trzech lat obowiązywania taryfy. Zgodnie z zapisami taryfy stawki za wodę uległy kolejnej zmianie od 25 do 36 miesiąca obowiązywania taryfy (czyli od 25 maja 2020 r.).
- Na pewno nowa taryfa będzie niższa, niż ta zatwierdzona przez Radę Miasta poprzedniej kadencji- poinformował dzisiaj prezydent Chełma Jakub Banaszek
Chełmskie MPGK będzie w tym roku aplikować do Wód Polskich o obniżenie cen.
Mówi Marcin Czarnecki prezes spółki
Ostatnia podwyżka obowiązuje do maja 2021 roku. Aktualnie płacimy za metr sześcienny wody 3 złote i 59 groszy a za ścieki 6 złotych i 51 groszy.
Jak czytamy w broszurze dot. taryf opublikowanej przez Wody Polskie:
Warto podkreślić, że Wody Polskie nie wyznaczają stawek, ale je regulują. Ceny za wodę i ścieki ustalają dostawcy usług. (...) Strategia samorządowa ma decydujący wpływ na wysokość opłat, jakie ponoszą mieszkańcy. (...) Istnieją jednak takie koszty, które mają znaczący wpływ na wysokość taryf, a których regulator (Wody Polskie) nie może zakwestionować. Są to wydatki związane z wynagrodzeniami w przedsiębiorstwie oraz planowanymi lub prowadzonymi inwestycjami. Na ich wysokość ma jednak wpływ właściciel przedsiębiorstwa – najczęściej gmina oraz rada gminy/miasta.
Przedsiębiorstwo wodociągowo-kanalizacyjne funkcjonuje na rynku tak, jak każda inna firma. W związku z tym, przygotowując taryfę musi policzyć wszystkie koszty, jakie ponosi oraz podsumować sprzedaż jakiej dokonuje. Następnie musi tak przygotować taryfę dla mieszkańców, aby było możliwe pokrycie z pobieranych opłat wszystkich ponoszonych wydatków. Najwyższe koszty w kalkulacji związane są z pensjami pracowników oraz inwestycjami, amortyzacją, podatkami od nieruchomości i opłatami za energię. Koszty związane z inwestycjami są często bardzo wysokie, ale aby w ogóle było możliwe ich ponoszenie, przedsiębiorstwo musi opracować plan takich inwestycji (tzw. wieloletni plan rozwoju i modernizacji urządzeń wodociągowych i kanalizacyjnych). Podlega on obowiązkowemu sprawdzeniu przez wójta/burmistrza/prezydenta miasta, który musi wydać zgodę na zaplanowane inwestycje. Zgoda tego organu gminy jest bardzo istotna ze względu na późniejszy wpływ inwestycji na ceny, jak również w związku z tym, że inwestycja powinna pokrywać się z potrzebami inwestycyjnymi gminy. Sprawdzony i zatwierdzony przez wójta/burmistrza/prezydenta plan musi uchwalić rada gminy
Napisz komentarz
Komentarze