Korzystając z miejsc publicznych musimy pamiętać, żeby nadal zachowywać dystans społeczny, czyli odległość przynajmniej dwóch metrów od osoby, z którą idziemy - powiedział PAP rzecznik resortu zdrowia Wojciech Andrusiewicz. Przypomniał także o obowiązku zakrywania ust i nosa.
Liczba osób zakażonych koronawirusem w Polsce wzrosła do 9287. Zmarło do tej pory 360 z nich. W niedzielę poinformowano o 545 nowych zakażeniach i 13 zgonach. Według danych Ministerstwa Zdrowia do tej pory wyzdrowiało 1040 osób. Przez weekend testy laboratoryjne potwierdziły koronawirusa u 18 kolejnych mieszkańców Lubelszczyzny. Na terenie województwa lubelskiego odnotowano w sumie 307 przypadków zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2, w tym 10 osób zmarło. WSSE w Lublinie informuje także o 103 ozdrowieńcach.
Od czwartku 16 kwietnia obowiązuje w całym kraju nakaz zasłaniania ust i nosa w przestrzeni publicznej. Chełmskie niedźwiedzie zastosowały się do obowiązujących zaleceń dotyczących, w ich przypadku, zasłaniania pyska i nosa w miejscach publicznych.
Osoby w kryzysie emocjonalnym, które źle znoszą odosobnienie, odczuwają stres lub lęk wywołany sytuacją zagrożenia epidemiologicznego mogą otrzymać pomoc psychologiczną w ramach całodobowej, bezpłatnej Telefonicznej Informacji Pacjenta – poinformował w czwartek Narodowy Fundusz Zdrowia.
Liczba zakażonych koronawirusem w Polsce wynosi 8214/318 (wszystkie pozytywne przypadki/w tym osoby zmarłe).
"Od 20 kwietnia zmienią się niektóre zasady bezpieczeństwa. Zakupy w sklepie zrobi w jednym czasie więcej osób, do lasu i parku wejdziemy w celach rekreacyjnych, a młodzież powyżej 13. roku życia będzie mogła poruszać się bez opieki osoby dorosłej. Podejmujemy ostrożne działania, których celem jest powrót do normalności Polaków, a także odmrożenie polskiej gospodarki. Proces ten będzie podzielony na etapy – tak, aby zachować maksimum bezpieczeństwa obywateli. Zależy nam, aby Polacy rozsądnie korzystali z nowych przepisów." - czytamy w komunikacie KPRM
"- Zasłaniać twarz w miejscach publicznych. Dezynfekować ręce i powierzchnie. Zachowywać dystans. Przebywać na kwarantannie lub w izolacji. Ochrona osób najsłabszych, chorych, starszych. To te zasady, z którymi musimy się nauczyć żyć." - powiedział minister Łukasz Szumowski podczas dzisiejszej konferencji dot. "luzowania" ograniczeń w czasie pandemii koronawirusa. Nowe zasady zaczną obowiązywać od poniedziałku 20 kwietnia.
W związku z koronawirusem hospitalizowanych 15 kwietnia było 2607 osób, a wyzdrowiały 774 osoby. Dodatkowo na kwarantannie przebywało w tym czasie 142 tys. 220 osób, a 25 tys. 923 objęto nadzorem sanitarno-epidemiologicznym – podało w czwartek rano dane z poprzedniego dnia Ministerstwo Zdrowia.
Seniorzy, niepełnosprawni, ubodzy i bezdomni otrzymują maseczki ochronne wielokrotnego użytku wytwarzane przez pracowników jednostek podległych miastu.
Od dziś zakrywania ust i nosa w miejscach publicznych jest nie tylko wskazane, ale obowiązkowe. Maseczki, albo chusty trzeba nakładać za każdym razem, kiedy wychodzimy z domu - np. do sklepu, apteki, na pocztę, do kościoła czy urzędu.
9 i 14 kwietnia br. lubelska Krajowa Administracja Skarbowa przekazała jednostkom medycznym ponad 880 litrów zarekwirowanego alkoholu. Alkohol zostanie wykorzystany do przygotowania preparatu dezynfekującego.
Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 189 nowych przypadkach koronawirusa w Polsce. Zmarło kolejnych 6 osób z Covid-19. Liczba zgonów wzrosła do 292.
Od 4 marca, kiedy wyniki badań laboratoryjnych potwierdziły pierwszy przypadek koronawirusa w Polsce, zakażenie wykryto u 7582 osób, z których 286 zmarło. Tylko w tym tygodniu odnotowano 910 nowych zakażeń i 54 zgony.
Drogi, place, sklepy, targowiska, kościoły, dworce – to tylko część miejsc, w których od czwartku obowiązuje nakaz zakrywania ust i nosa w związku z epidemią. Maseczek nie muszą nosić m.in. dzieci do ukończenia 4 lat i osoby niesamodzielne. Można nosić maski i maseczki, można też wykorzystać części odzieży np. szalik. Istotne jest, jak zakładamy, nosimy i zdejmujemy to, czym zasłaniamy część twarzy.
W strukturze zgonów z powodu koronawirusa w Polsce mężczyźni stanowią 57,9 proc. przypadków, a kobiety 42,1 proc. – wynika z danych opublikowanych w środę przez Główny Inspektorat Sanitarny. Częściej na COVID-19 w Polsce chorują kobiety (55,2 proc.) niż mężczyźni (44,8 proc.).