Chełmscy policjanci wciąż sprawdzają, czy mieszkańcy naszego powiatu respektują wprowadzone przepisy w związku z covid-19. Funkcjonariusze pojawiają się w sklepach, autobusach, galeriach handlowych i innych miejscach, gdzie istnieje obowiązek zasłaniania ust i nosa. Celem tych działań jest ochrona życia i zdrowia ludzkiego.
Mundurowi z Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej w Chełmie - po raz kolejny - zatrzymali podróżnych, którzy przedstawili do kontroli fałszywe zaświadczenia potwierdzające przyjęcie szczepionki przeciw COVID-19.
Policjanci oraz inspektorzy lubelskiego Sanepidu prowadzą wzmożone kontrole przestrzegania obostrzeń sanitarnych w sklepach wielkopowierzchniowych, lokalach gastronomicznych, galeriach handlowych oraz innych miejscach, gdzie obowiązują przepisy nakazujące noszenie maseczek.
Sezon grypowy dopiero się zaczął, a w Polsce liczba chorych już jest dwukrotnie większa niż w zeszłym roku. Statystyki są bardziej niepokojące również od tych sprzed dwóch lat, chociaż jeszcze wtedy nie musieliśmy zmagać się z pandemią.
W naszym województwie potrzeba krwi, ale potrzeba też osocza - szczególnie tego od ozdrowieńców, czyli pacjentów, którzy pokonali koronawirusa. Ich osocze zawiera przeciwdziała, które pomagają w leczeniu covid-19.
Ministerstwo Zdrowia rozpoczęło proces wystawiania skierowań do e-rejestracji na trzecią dawkę szczepionki przeciw koronawirusowi. Dawka przypominająca rekomendowana jest wszystkim osobom, które ukończyły 50-ty rok życia oraz pracowników ochrony zdrowia mających bezpośredni kontakt z pacjentem.
1 października zacznie obowiązywać ważna zmiana w teleporadach udzielanych przez specjalistów. W niektórych przypadkach zdalna konsultacja będzie ograniczona lub zabroniona. Ten fakt cieszy również chełmian, którzy w naszej sondzie w większości przyznali, że mają już dosyć "leczenia przez telefon".
Przez pierwsze tygodnie nauki stacjonarnej, szkoły prowadziły akcję informacyjną na temat szczepień przeciw covid-19. I pytały rodziców czy chcą zaszczepić swoje dzieci. W Chełmie zainteresowanie szczepieniami - wśród uczniów i ich opiekunów - jest niewielkie.
Coraz więcej szkół w Polsce rozważa nauczanie zdalne. W takim trybie pracują już niektóre klasy w szkołach w Lublinie. Koronawirus pojawił się też w Szkole Podstawowej nr 6 w Chełmie.
Za tydzień początek roku szkolnego. Ministerstwo Edukacji chce, aby w szkołach działały punkty szczepień. Ostateczna decyzja jeszcze nie zapadła.
Kto chce zaszczepić się przeciw koronawirusowi, a nie ma czasu zająć się tym w tygodniu, będzie miał okazję w najbliższy weekend.
Wojewoda lubelski zdecyduje co dalej z Populacyjnym Punktem Szczepień w hali MOSiR w Chełmie. Punkt przy ul. Granicznej prawdopodobnie będzie działał jeszcze tylko w najbliższą środę.
Województwo lubelskie jest na przedostatnim miejscu w Polsce jeśli chodzi o liczbę osób zaszczepionych przeciw covid-19. Tymczasem to właśnie od poziomu zaszczepienia będą zależały decyzje o wprowadzaniu obostrzeń w związku ze spodziewaną czwartą falą epidemii.
Spadło zainteresowanie szczepieniami przeciw covid-19. promować szczepienia pomoże Ochotnicza Straż Pożarna. Jednostki OSP, które zaangażują się w akcję mogą liczyć na nagrody pieniężne.
Koronawirus odpuścił, więc do normalnego trybu pracy wróciły przychodnie lekarskie. Kto potrzebuje zobaczyć się ze specjalistą musi się tylko zarejestrować. W przychodniach obowiązują zasady reżimu sanitarnego.