Od 100 do czasem 300 osób dziennie szczepią specjaliści w Populacyjnym Punkcie Szczepień przeciw covid-19, który powstał w hali MOSiR w Chełmie.
Rządzący coraz głośniej zapowiadają nadejście czwartej fali koronawirusa. Zaznaczają jednak, że związane z nią obostrzenia będą dotyczyły przede wszystkim regionów, gdzie preparat przeciwko covid-19 przyjęło najmniej osób. Wśród takich miejsc znajdują się m.in. gminy województwa lubelskiego.
51,4% zaszczepionych mieszkańców. Taki wynik odnotowują obecnie dwie gminy w Polsce - Psiary w powiecie będzińskim (woj. śląskie) i Zielonka w powiecie wołomińskim (woj. mazowieckie). Trzecie miejsce zajmuje aktualnie gmina Swarzędz w powiecie poznańskim (woj. wielkopolskie) z wynikiem 51,2%.
Jeśli zainteresowanie Polaków szczepieniami przeciw COVID-19 nie będzie większe, to za kilka tygodni akcja zupełnie się zatrzyma.
Zainteresowanie szczepieniami zaczęło zwalniać, więc rząd ma plany, aby dodatkowo zachęcać do nich Polaków. W te akcje zaangażowani się m.in. Narodowy Fundusz Zdrowia i duchowni.
1 lipca rusza Loteria Narodowego Programu Szczepień, która ma zachęcić Polaków do szczepienia przeciwko covid-19. Jak będzie dokładnie przebiegać?
Szpital w Chełmie rozbuduje i zmodernizuje centralną instalację tlenu medycznego. To inwestycja, która ma pomóc w razie kolejnej fali koronawirusa.
Od wczoraj rodzice mogą zapisywać swoje dzieci w wieku 12-15 lat na szczepienia przeciw koronawirusowi. Chętni zastrzyk dostaną w wybranym populacyjnym punkcie szczepień. Jeśli zainteresowanie szczepieniami wśród uczniów będzie duże, po wakacjach ruszą szczepienia w szkołach. Do tego czasu placówki oświatowe będą prowadzić akcję informacyjną.
Od 6 do 25 czerwca rząd przywraca możliwość funkcjonowania sal zabaw dla najmłodszych z obowiązującym limitem jednej osoby na 15 m2; od 6 czerwca zwiększony zostanie też limit osób mogących uczestniczyć w weselach i zgromadzeniach publicznych do 150 osób - poinformował dzisiaj szef MZ Adam Niedzielski.
Już od 7 czerwca br. rozpoczną się szczepienia dzieci w wieku od 12 do 15 lat w ramach Narodowego Programu Szczepień. To jak dotąd najmłodsza grupa osób rekomendowanych do szczepienia przeciwko COVID-19. Razem z grupą 16-18 lat zaszczepić się może ponad 2,5 mln uczniów z ok. 24 tys. szkół i placówek oświatowych. Dodatkowa akcja szczepień dla uczniów zostanie zorganizowana we wrześniu, po ich powrocie z wakacji.
1 czerwca Polska dołączyła do systemu Unijnych Certyfikatów Covid (UCC), które mają ułatwić podróżowanie po UE w czasie epidemii. Pełne uruchomienie systemu dla krajów Wspólnoty zaplanowane jest od 1 lipca. Najważniejsze informacje o tym rozwiązaniu będzie można znaleźć w języku polskim i angielskim na stronie www.gov.pl/certyfikat
Od piątku, 28 maja 2021 r. czeka nas kolejna faza luzowania obostrzeń, które obowiązywały z powodu pandemii koronawirusa. Z niecierpliwością na znoszenie kolejnych obostrzeń czekali właściciele restauracji i kawiarni, siłowni, klubów fitness i lokali weselnych, a także ich klienci. Od piątku będzie można zjeść posiłek w środku restauracji i pójść na trening do siłowni.
Narodowy Funduszu Zdrowia uruchomił Teleplatformę Pierwszego Kontaktu (TPK). Dzwoniąc pod bezpłatny numer TPK – 800 137 200 – pacjenci otrzymają niezbędną pomoc medyczną poza godzinami pracy lekarzy rodzinnych, w weekendy oraz święta. Z platformy mogą korzystać również osoby niesłyszące. Porady udzielane są w kilku językach.
Od 4 czerwca możliwe jest organizowanie imprez masowych na powietrzu. Od 15 czerwca wojewodowie będą mieli zapewnić mobilny punkt szczepień podczas wszystkich imprez o charakterze masowym.
Ponad 3 000 osób zgłosiło się na szczepienie przeciw covid-19 do populacyjnego punktu szczepień w hali sportowej w Chełmie.